İznik Roma Tiyatrosu Kazısı seramik buluntuları
Pottery finds of İznik Roman Theatre excavations
- Tez No: 98647
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ YENİŞEHİRLİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 719
Özet
ÖZET Bursa ilinin 86km. doğusundaki İznik ilçesi verimli arazisi, askeri ve ticari yollar üzerinde olması balonundan yüzyıllarca önemli bir yerleşim merkezi olmuştur. Çalışmamızın konusu“İznik Roma Tiyatrosu Kazısı Seramik Buluntuları”dır. Milattan Sonra II. yüzyılın başında Roma imparatoru Trajanus (98-1 17) tarafından inşa edilen açık hava tiyatrosundaki kazı çalışmaları Dr.Bedri Yalman başkanlığında 1997-1998 yıllan hariç, 1980 yılından beri sürmektedir. Tiyatro kazısında ele geçen seramik buluntular Hellenistik, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemine kadar kesintisiz bir kronolojiyi devam ettirmektedir. Bu çalışma 1980-1995 yıllan arasında yapılan kazılarda ele geçen Osmanlı dönemine ait seramikleri, fırınlan ve finn malzemelerini kapsamaktadır. Bunlara ek olarak Osmanlı seramik tarihine ışık tutacak önemli bilgiler veren sırsız, yan mamul seramik parçalan da ele alınmıştır. Çalışmanın amacı, Tiyatro alanı üzerinde ele geçen Osmanlı seramiklerini belirli bir sistem içinde gruplara ayırarak malzeme ve teknik bakımdan tanıtmak, tiyatro alanı üzerinde hangi teknikte üretimin yapıldığını, üretimin niteliğini, çeşitliliğini belirlemek, ne zamana kadar bu alanda faaliyetlerin sürdüğünü ortaya koymak, seramiklerin tiyatro alam üzerinde yayılımlannı tespit etmek, kap türlerini belirleyerek, tipolojilerini yapmaktır. Aynca bu alanda ele geçen seramik finnlanm ve finn malzemelerini tanıtmak, özelliklerini belirlemek, alandaki üretimin teknolojisini ortaya koymaktır. Çalışmamız kapsamında yer alan katologda 502 parça tanıtılmıştır. Seramikler öncelikle hamur renklerine göre kırmızı ve beyaz hamurlu olmak üzere iki ana gruba ayrılmıştır. Kırmızı hamurlu seramikler tekniklerine göre sıralu, tek renk sırlı, baskı tekniği ve ithal örnekler ve yerel üretim olarak dört ana başlıkta incelenmiştir. Sıram tekniği içinde astar boyama (slip), boyama (Milet işi), kazıma, boyalı kazıma tekniğinde bezemeliseramikler yer almıştır. Beyaz hamurlu seramikler sıram ve tek renk sırlı olarak iki ana başlık aranda toplanarak, sıram boyama tekniği kapsamında mavi-beyaz, üç renkli (Şam işi), çok renkli (Rodos işi) ve renkli astar boyama tekniğinde seramikler ele alınmıştır. Tiyatro kazısında bulunan dört seramik firını kalıntısı, seramik atölyesine ait kalıntılar, seramik ve kül çöplükleri ve kap tipleri ayrı başlıklar altoda incelenmiştir. Sonuç olarak tiyatro kazısında ele geçen Osmanlı seramikleri, finnlar ve diğer buluntular sayesinde 14. yüzyıl ortalarından 17. yüzyıl sonlarına kadar bu alan üzerinde üretimin yapıldığı belirlenmiştir. Tiyatroda gelişmiş, kaliteli beyaz hamurlu seramiklerle birlikte halka yönelik, yayınlarda yer almayan kırmızı hamurlu seramik üretiminin varlığı yeni gruplarla ortaya konmuştur. Devam eden Roma tiyatrosu ve diğer iznik kazılarında toprak yüzeyine çıkacak yeni buluntular Osmanlı seramik sanatı hakkında yeni bilgilere ulaşmamızı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY İznik county of Bursa province, 86 km away to east, has always been an important settlement center with its fertile soils and strategic location on military and commercial Trans-roads through the centuries. The subject of our study is the“ Pottery Finds of Iznik Roman Theatre Excavations”The excavations at the open-air theatre which was built by Roman Emperor, Trajanus (98-117) have been maintained since 1980 under the direction of Dr.Bedri Yalman excluding the 1997-1998 seasons. The pottery finds discovered at the theatre excavations represent an uninterrupted chronology ranging from Hellenistic, Roman and Byzantine to Ottoman. The current study comprises the pottery, kilns and kiln materials belonging to Ottoman period which were uncovered during the excavations between 1980 and 1995. In addition to these, unglazed, semi-product pottery fragments which give significant information to put light on Ottoman pottery history, were included in the study. The objective of the study is to introduce the Ottoman pottery obtained at the Theatre area from material and technical respects by separating in groups within a certain system, to detect in which technique the production was realized at the theatre area, the quality of the production, to bring up until when the activities were continued in this area, to determine the distribution of the pottery on the theatre area and finally to figure out the typology of the pottery by designating the vessel forms. It also includes the introduction of the ceramics kilns and the kiln materials uncovered in this area, determination of their features and designation of the production technology in the area. In the catalogue which is an integral part of our study, totally 502 pieces were introduced. The ceramics were preliminarily separated into two main groups as one with red and white paste according to their paste color. The wares with red paste wereIV examined under four main titles as under-glaze, monochrome glazed, impression technique and import examples and the local production. The pottery decorated in slip painting, painting (Miletus ware), incising and painted incising techniques were included in the under-glaze technique. The pottery with white paste was studied under two main titles as under-glaze and monochrome glazed wares and within the scope of the under- glazed painting technique, the pottery produced in the blue-white, tree colored (Damascus ware), polychrome (Rhodes ware) and the colored slip painting techniques were considered. The four pottery kiln remains, ruins belonging to the pottery workshop, the pottery and ash pits and the ware forms were examined under separate titles. As a result, it has been determined that the area was used for the production activities from middle of the 14th century to the end of 17th century thanks to Ottoman wares, kilns and other findings uncovered at the theatre excavations. Beside the improved, quality pottery with white paste in the theatre area, the existence of the production of pottery with red paste which was not included in the publications before, has been brought up with the new groups. The prospective finds to be expected from the ongoing excavations in the Roman theatre and from other îznik excavations shall ensure us to reach new knowledge about Ottoman pottery art.