Ergenlik dönemindeki çocuğa sahip ebeveynlerin yaşadıkları sorunlar
Problems experienced by parents with adolescents
  1. Tez No: 701301
  2. Yazar: TUĞÇE AYBAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELEK İPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Ergenlik dönemi, ergen çocuğun kendi yaşamına olduğu kadar ebeveynlerin yaşamına da etki eden gelişimin önemli bir evresidir. Ergenlik döneminde çocuğu olan ebeveynlerin artan sorumlulukları ve çocukların değişen davranış biçimleri nedeniyle ebeveynler yeni ortaya çıkan birçok sorun ile baş etmek durumunda kalmaktadır. Bu araştırmanın amacı da ergenlik dönemine geçişin ebeveynler açısından yarattığı sorunları, ebeveynlerin ergen çocuklarıyla olan ilişki biçimlerini, ergen çocuk sahibi olmanın ebeveynlerin öznel yaşamlarını nasıl etkilediğini, ebeveynlerin çocuklarıyla ilgili yaşadıkları sorunlarda hangi baş etme stratejilerini geliştirdiklerini anlamaktır. Çalışmanın bir diğer amacı ise ergen bireyin ebeveyn ve okul ilişkileri çerçevesine dikkat çekerek okul sosyal hizmetinin işlevi üzerine bir değerlendirme yapmaktır. Nitel olarak tasarlanan araştırma, İstanbul'da bir özel lisede kolayda örnekleme ile seçilen ve orta sınıfa dair özellikler gösteren 20 öğrenci velisi ile yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular, ergenlikle birlikte çocukların davranış örüntülerinin değiştiğini, ebeveynlerin yaşadıkları sorunların arttığını ve bu sorunların ergenlerin ebeveynleri ile olan ilişkilerine yansıdığını, ebeveynlerin sorunlar ile çeşitli baş etme stratejilerini geliştirdiklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Adolescence is an important phase of development that affects parents' life as well as the adolescent child's own life. Because of the increasing responsibilities of parents with children in this period and the changing behavior patterns of the children, parents will have to cope with many new problems wich arise in the family. The aim of this study is to understand the problems posed by the transition of the children to adolescence, the relationship styles of parents with their adolescent children, how having an adolescent child affects the life of parents, and which coping strategies parents develop with the problems they live with their children. Another aim of the study is to make an assessment on the function of school social work by drawing attention to the relations of the adolescent individual with parents and school. The qualitative-designed research was carried out using semi-structured interview forms with 20 parents of middle-class students selected by convenience sampling in a private high school in Istanbul. The findings obtained in the study Show that the behavioral patterns of children change with adolescence, the problems experienced by parents increase and these problems are reflected in family relationships, and that parents develop various coping strategies with problems.