2008-2018 yılları arasında kronik hepatit B tanısı ile izlenen çocuk hastalarda hastalığın doğal seyri ve tedavi sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the natural prognosis and treatment results of the disease in pediatric patients with the diagnosis of chronic hepatitis B between 2008-2018
  1. Tez No: 701315
  2. Yazar: BÜŞRA ÖZGE BEZİRGANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE KOCABAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Kronik Hepatit B enfeksiyonu çocukluk çağında asemptomatik seyirden fulminan Hepatite, hatta ergenlik döneminde siroz ve hepatosellüler kansere kadar giden geniş bir klinik seyir gösterir. Bu araştırmada, Kronik Hepatit B enfeksiyonu tanısı ile izlenen çocuk hastaların, demografik, epidemiyolojik, klinik ve laboratuvar sonuçlarını değerlendirmeyi, tedavi başlanan hastalarda tedavi sonuçlarını değerlendirilmesini ve tedaviye yanıtta etkili olan faktörleri saptanmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu araştırmada, 1 Ocak 2008 ve 31 Aralık 2018 yılları arasında, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları polikliniğinde, en az 5 yıl süre ile izlenen Kronik Hepatit B enfeksiyonu tanılı, 0-18 yaş arasında çocuk hastalar retrospektif olarak incelenmiştir. Veriler hastane otomasyon sisteminden ve hasta dosyalarından elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Chronic Hepatitis B infection is observed in a wide spectrum ranging from asymptomatic disease in childhood to fulminant Hepatitis even cirrhosis and hepatocellular cancer in adolescence. In this study, we aimed to evaluate the demographic, epidemiological, clinical and laboratory results of pediatric patients followed up with the diagnosis of Chronic Hepatitis B infection, to evaluate the results of treatment in patients who were started on treatment, and to determine the factors that affect the response to treatment. Material and Method: In this study, pediatric patients aged 0-18 years with a diagnosis of Chronic Hepatitis B infection followed for at least 5 years in Çukurova University Medical Faculty Balcalı Hospital Pediatric Infectious Diseases polyclinic between January 1, 2008 and December 31, 2018 were retrospectively analyzed. The data were obtained from the hospital information system and patient files. Statistical evaluation was made in the Department of Biostatistics of CUTF, and a p value of