Bir eğitim araştırma hastanesindeki sağlık çalışanlarının kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarının yaşam kalitesine olan etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of musculoskeletal disorders on quality of life of healthcare workers in an education and research hospital
- Tez No: 701316
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA PARILDAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı SBÜ İzmir Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi'nde görevli sağlık çalışanlarında yaşam kalitesi düzeyi ile kas iskelet sistemi rahatsızlıkları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel-tanımlayıcı tipteki bu araştırmada sosyo-demografik ve sosyo-ekonomik özellikler, sağlık durumu ve alışkanlıklar ve mesleki özellikleri sorgulayan anket formu, farklı vücut bölgeleri için kas iskelet sistemi değerlendirmesinde Cornell kas iskelet sistemi rahatsızlıkları anketi (CMDQ) ve yaşam kalitesi değerlendirmesinde Kısa Form-12 Yaşam Kalitesi (SF-12) ölçeği kullanılarak veriler toplanmıştır. SBÜ İzmir Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi'nde görevli sağlık çalışanlarından oluşan 343 kişi araştırma grubunu oluşturmaktadır. SPSS Package® 25.0 programı ile tanımlayıcı verilerin analizi için sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma kullanılmıştır. Bağımlı değişkenin diğer değişkenlerle ilişkisini incelemek için Student t, Kruskal Wallis ve Korelasyon analizi yapılmıştır. Bulgular: Araştırmada 343 kişiye ulaşılmıştır, kapsayıcılık %100'dür. Araştırma grubunun %70,8'i kadındır, yaş ortalaması 31,06±6,96'dır. Araştırma grubunun %40,2'si doktor, %36,4'ü hemşiredir. %64,1'i dahili bilimlerde çalışmaktadır. Katılımcılar sırasıyla en çok; sırt (%72,6), bel (%71,1) ve boyun (%70,6) bölgesinde ağrı hissettiklerini bildirmişlerdir. Araştırma grubunun toplam CMDQ puanı ortalaması 94,84± 147,93'tür. SF-12 fiziksel sağlık puanı ortalaması 49,01±8,32, mental sağlık puanı ortalaması 38,11±11,38'dir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the relationship between quality of life and musculoskeletal disorders in healthcare workers at SBU Izmir Tepecik Education Research Hospital. Materials and Methods: In this cross-sectional descriptive type of research, data were collected using the questionnaire form questioning socio-demographic and socio-economic characteristics, health status and habits and professional characteristics, the Cornell musculoskeletal disorders questionnaire (CMDQ) in musculoskeletal system evaluation for different body regions, and the Short Form-12 Quality of Life (SF-12) scale in quality of life assessment. The research group consists of 343 healthcare workers working at SBU Izmir Tepecik Training and Research Hospital. Number, percentage, mean and standard deviation were used for the analysis of descriptive data with SPSS Package® 25.0 program. Student t, Kruskal Wallis, Correlation analysis was performed to examine the relationship of the dependent variable with other variables. Results: In the study, 343 people were reached, the inclusiveness was 100%. 70,8% of the research group were women, the mean age was 31,06±6,96 years. 40,2% of the research group are doctors and 36,4% are nurses. 64,1% work in internal sciences. Participants, respectively; reported that they felt pain in the back (72,6%), low back (71,1%) and neck (70,6%). The mean total CMDQ score of the research group was 94,84±147,93. The mean SF-12 physical health score is 49,01±8,32 and the mean mental health score is 38,11±11,38.