Türkiye'de görev yapan Aile Hekimliği uzmanlık öğrencilerinin sarkopeni hakkında bilgi ve uygulamaları
Information and practices about sarcopenia of family medicine specialist students working in Turkey
  1. Tez No: 718630
  2. Yazar: ONUR BULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, Türkiye'deki aile hekimliği uzmanlık öğrencilerinin sarkopeni yönetimindeki bilgi ve uygulamalarını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı, kesitsel tipte olan bu çalışma, 15.10.2021-15.12.2021 tarihleri arasında Türkiye'de aile hekimliği uzmanlık öğrencisi olarak çalışmakta olan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 327 kişi ile yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde“IBM SPSS 22.0”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the knowledge and practices of family medicine residents in Turkey in the management of sarcopenia. Materials and Methods: This descriptive, cross-sectional study was conducted with 327 people who were working as family medicine residency students in Turkey between 15.10.2021 and 15.12.2021 and agreed to participate in the study. Questionnaire form was used as data collection tool.“IBM SPSS 22.0”was used in the analysis of the data.