Şanlıurfa'da bir hastanenin postpartum kliniğinde yatan kadınların gebelikte emzirme davranışları ve tandem emzirmeye ilişkin görüşleri
Breast-feeding behaviours during pregnancy and opinions on tandem breastfeeding of the women hospitalized in postpartum clinic of A Hospital in Şanliurfa
- Tez No: 701325
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA KORUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çalışma, Şanlıurfa'da doğum sonrası dönemde olan kadınların gebelikte emzirme davranışlarını ve tandem emzirmeye ilişkin görüşlerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Şanlıurfa'da bir hastanenin postpartum kliniğinde yatan kadınlar oluşturmuştur. Örneklem büyüklüğü; yapılan pilot çalışma sonucunda, gebelikte emzirme düzeyi %50 alınarak, %95 güven düzeyinde, %6 hata payı ile 267 olarak belirlenmiştir. Veriler, Veri Toplama Formu ile 8-25 Şubat 2021 tarihleri arasında, yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak toplanmıştır. Araştırma için Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü'nden ve Harran Üniversitesi Etik Kurul'undan yazılı izin, çalışmaya katılmayı kabul eden kadınlardan ise bilgilendirilmiş onamları alınmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistiklerden yüzde, ortalama, standart sapma, tek değişkenli analizlerden Ki-kare ve Man Whithney-U testi kullanılmıştır. Çalışmada kadınların %15.7'sinin daha önceki gebeliklerinde, gebelikte emzirme deneyiminin olduğu belirlenmiştir. Son gebeliklerinde ise, kadınların %58.8'nin emzirirken gebeliğini öğrendiği ve bu kadınların %84.7'sinin emzirmeye devam ettiği belirlenmiştir. Kadınların %32.6'sı gebelikte emzirmeye yönelik olumlu görüşe sahiptir.
Özet (Çeviri)
The study has been conducted in a descriptive type to determine the breastfeeding behaviors of women in Şanlıurfa during the postpartum period and their opinions on tandem breastfeeding. The population of the study consisted women hospitalized in the postpartum clinic of a hospital in Şanlıurfa. Sample size; as a result of the conducted pilot study, the level of breastfeeding during pregnancy was taken as 50% with 95 % confidence level and with 6% margin of error and the number was determined as 267. The data have been collected with face-to-face interview technique by using Data Collection Form between the dates of 8-25 February 2021. A written permission for the study has been received from Şanlıurfa Provincial Directorate of Health and Ethics Committee of Harran University, and informed consents of the women, who accepted to participate in the study, were taken. Percentage, mean, standard deviation as descriptive statistics; and Chi-square and Man Whithney-U test as univariate analysis were used to evaluate the data. It has been determined in the study that 15.7% of the women had breastfeeding experience during their previous pregnancies. However, it was determined that 58.8% of the women learned about their pregnancy while breastfeeding, and 84.7% of these women continued breastfeeding in their last pregnancy. 32.6% of the women have positive opinion on breastfeeding during pregnancy. It has been determined that most of the women who continued breastfeeding during pregnancy were married to someone with high educational level and learnt about their pregnancy in the early periods. It has been determined that 9.0% of the women were familiar with tandem breastfeeding, 15.7% had a positive opinion on tandem breastfeeding, and 4.9% of them planned tandem breastfeeding.