Baicalein ve thymoquinone kombinasyounun akciğer kanseri hücre hattı üzerindeki sitotoksit ve apoptotik etkilerinin araştırılması
Investigation of the effect of baicalein and thymoquinonecombination on lung cancer cell line
  1. Tez No: 701326
  2. Yazar: SONIA SHOKOUHY ARDEBILI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ULUKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kanser Biyolojisi ve Farmakolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Akciğer kanseri dünya çapında önde gelen ölüm nedenidir. Kemoterapi tedavi sonrası hücrelerde meydana gelen direnç, kanser ölümlerin çoğalmasının nedenidir. Bu nedenle akciğer kanseri tedavisinde yönelik yeni ilaç ve tedavi stratejilerinin araştırmasının yanında bu ilaç adaylarının etkilediği moleküler yolaklarının aydınlatılması araştırmacıların önemli çalışma sahalarındandır. Baicalein ve Timokinon bileşiklerle yapılan çalışmalarda kanser tedavisinde umut verici etkilerden dolayı yeni çalışmalara yol açmıştır. Baicalein bir flavonoiddir. Pro-apoptotik, anti-metastatik, ve anti-proliferatif etkileri mevcuttur. Hücre döngüsünü yeniden düzenlediği de bilinmektedir. Timokinon, anti-inflamatuar, anti-oksidan, ve anti-kanser özelliklere sahiptir. Apoptoz, invazyon, metastaz, anjiogenez ve proliferasyon da dahil olmak üzere birçok kanser sürecini etkilemektedir. Bu iki ajan anti-kanser etkilerinden dolayı kombinasyon olarak bu tez çalışmasında kullanılmıştır. A549 insan akciğer kanser hücre hattı ve Beas-2B sağlıklı akciğer hücre hattı üzerinde sitotoksik etkileri araştırılmıştır. Baicalein ve Timokinon bileşiklerinin hücre canlılğın üzerine etkileri SRB canlılık testi ile incelenmiştir. Bu iki ajanları belirlenen dozlarda kombinasyon yapılmış ve söz konusu olan A549 hücre hattında ölüm mekanizmasının belirlenmesi amacıyla akım sitometrisi kullanmıştır. Bunlarla birlikte A549 hücre hattı üzerinde Baicalein ve Timokinon ve kombinasyonlarıyla, metastatik sürece olan etkisini değerlendirmek amacıyla migrasyon testi gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak yapılan iki ilaçın kombinasyonunun sitotoksik etkisi, invazyonu azaltmakta ve pro-apoptotik etkisi tekli ajanlara göre daha etkili olduğu görülmektedir. Bu iki ilacın kombinasyonu akciğer kanserinde umut vaad eden bir tedavi seçeneği olabileceği öngörüsüyle farklı kanser türleri de dahil in vitro deneylerin yapılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is the leading cause of death worldwide. The resistance that occurs in the cells after chemotherapy treatment is the cause of the proliferation of cancer deaths. Therefore, besides the research of new drugs and treatment strategies for the treatment of lung cancer, the elucidation of the molecular pathways affected by these drug candidates is one of the importent fields of work of researchers. Studies with baicalein and thymoquinone compounds have paved the way for new studies due to their promising effects in cancer treatment. Baicalein is a flavonoid that has pro-apoptotic, anti-metastatic, anti-proliferative effects and reorganizes the cell cycle. Thymoquinone has anti-inflammatory, antioxidant and anti-cancer properties. It affects many cancer processes, including apoptosis, migration, invasion, angiogenesis and proliferation. Due to the anti-cancer effects of these two agents and in order to obtain more effecttive drugs from them, the compound in which the two agents are combined, the cytotoxic effects on the human lung cancer cell line (A549) and the healthy lung cell line (Beas-2B) were investigated in this thesis. The cell viability of baicalein and thymoquinone compounds was investigated by effective SRB viability test. These two agents were combined at the determined doses and flow cytometry was used to determine the mechanism of death in the A549 cell line in question. Finally, the migration (wound healing) test was performed on the A549 line with Baicalein and Thymoquinone and their combinations to evaluate the effect on the metastatic process. As a result, the combination of the two drugs seems to be more effective than singel agents with cytotoxic effect, reducing migration effect and pro-apoptotic effect. With the prediction that the combination effect of these two drugs could be a promising treatment options in lung cancer, it was concluded that in vitro experiments including different cancer types should be performed.