Alüminyum matrisli farklı takviye oranlarına sahip kompozit malzemelerin kaynaklanabilirliğinin incelenmesi
Investigation of the weldability of aluminum matrix composites reinforced with different reinforcement ratios
  1. Tez No: 701367
  2. Yazar: BAHADIR İŞCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN ONAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Gelişen teknolojiyle birlikte piyasada daha yüksek mukavemetli, daha estetik ve aynı zamanda maliyet açısından daha uygun malzeme arayışları ortaya çıkmıştır. Bu gibi durumlarda saf malzemeleri çeşitli takviye elemanları ile güçlendirerek istenilen değerlere ulaşılmaktadır. Bu çalışmada, tasarımcılar tarafından estetik ve hafif olması gibi avantajları nedeniyle çokça tercih edilen AA6082 alüminyum alaşımı, en yaygın olarak kullanılan takviye elemanlarından biri olan SiC ile güçlendirilmiştir. Gerçekleştirilen çalışmada, SiC takviyeli alüminyum kompozit malzemeler karıştırmalı döküm yöntemi kullanılarak üretilmiş ve ardından deneysel çalışmalar için numuneler çıkarılmıştır. Deneysel çalışmaların sonucunda, karıştırmalı döküm yöntemiyle SiC takviyesi kullanılarak üretilen malzemelerin, CMT kaynağı yöntemi ile farklı parametreler kullanılarak gerçekleştirilen birleştirmelerinde kaynaklanabilirliği ve takviye elemanlarının birleştirmelere etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the developing technology, necessities for more durable, more aesthetic and at the same time more cost-effective materials have arisen in the market. In such cases, the desired values are achieved by strengthening pure materials with various reinforcement elements. In this study, AA6082 aluminum alloy, which is widely preferred by designers due to its advantages such as aesthetics and lightness, is reinforced with SiC which is one of the most used reinforcement elements. In the study, aluminum composite materials reinforced with SiC were produced by the stir casting method and then samples have prepared for experimental studies. As a result of the experimental studies, the weldability of aluminum matrix composites, reinforced with different SiC ratios, that produced by using the stir casting method in the CMT welded joints made by using different parameters, and the effects of the reinforcement elements on the joints were investigated.