The concept of individuality in Scott Westerfeld's Uglies and Lois Lowry's The Giver
Scott Westerfeld'in Çirkinler'inde ve Lois Lowry'nin Seçilmiş Kişi'sinde bireysellik konsepti
- Tez No: 701368
- Danışmanlar: PROF. DR. TATIANA GOLBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, American Culture and Literature, English Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tezin amacı; Seçilmiş Kişi ve Çirkinler adlı iki distopik roman üzerinde bireyin üstünlüğe ulaşması açısından bireysellik kavramını incelemektir. Bireysellik kavramı, bütünlük kavramı ile var olabilen bir kavramdır, ancak aynı zamanda içinde bir çelişki de barındırır. Bu çelişki kimlik sorunundan doğmaktadır. Bir bireyin kimliği toplumun benimsediği ilkelerle belirlenmektedir, bu sebeple birey, bir öz kimlik oluşturmakta güçlük çeker. Buradan hareketle bu tez bireyin, toplumsal bir oluşum içerisindeki konumunu incelemeyi amaçlamaktadır. Buna ek olarak, bu tez olgunluk halinin (bireyin) üstünlüğü başarmasındaki rolünü inceleme girişiminde bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the concept of individuality in terms of achieving the transcendence in two dystopian novels: The Giver by Lois Lowry and Uglies by Scott Westerfeld. The concept of individuality, by its very nature, can exist only with the concept of collectivity. However, this situation also involves a duality. This duality originates from the question of identity. An individual's identity is determined by the principles of the society, therefore s/he struggles to grow a self-identity. Thus, this thesis aims to examine an individual's condition in a social organization. This thesis also aims to examine which role the maturity plays in achieving this transcendence.