Hastaneye yatan 0-6 yaş çocuklarda malnütrisyon durumunun tespit edilmesi ve malnütrisyona etki eden faktörlerin incelenmesi
Detection of malnutrition in hospitalized children aged 0-6 years and investigation of factors affecting malnutrition
- Tez No: 701381
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSREV HATEMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Bu çalışma ile, hastaneye yatan çocuklarda malnütrisyonun tespit edilmesi ve buna etki eden faktörlerin incelenmesi böylelikle erken tarama ile malnütrisyon tesbiti ve koruyucu önlemlerin alınmasının etkinliğinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Yöntem: Çalışmaya 16.02–12.06.2020 tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesi Çocuk Hastanesi'nde farklı servislerde yatışı gerçekleştirilen 0-6 yaş arası toplam 300 hasta alınmıştır. Hastalara yüzyüze görüşme yöntemiyle sosyo-ekonomik ve demografik verilerin yer aldığı anket formu ve strongkids tarama yöntemi uygulandı. Tüm hastaların vücut ağırlığı, boy uzunluğu, baş çevresi (3 yaşın altında) üst orta kol çevresi ve triseps deri kıvrım kalınlığını içeren antropometrik ölçümleri alındı. Verilerin Analizi:Verilerin tanımlayıcı istatistiklerinde ortalama, standart sapma, medyan en düşük, en yüksek, frekans ve oran değerleri kullanılmıştır. Değişkenlerin dağılımı kolmogorov simirnov test ile ölçüldü. Nicel bağımsız verilerin analizinde mann-whitney u test kullanıldı. Nitel bağımsız verilerin analizinde ki-kare test, ki-kare test koşulları sağlanmadığında fischer test kullanıldı. Analizlerde SPSS 27.0 programı kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan 300 hastanın %58'ini erkek, %42'sini kız hasta oluşturmaktadır. Doğumdan sonra bebeklerin ilk beslenmesi % 81.7 ile anne sütü olmuştur. Doğumu takiben ilk 1 saat içinde anne sütü alanların oranı %78'dir. Çalışmada hastaların akut malnütrisyon oranı %14, kronik malnütrisyon oranı %20,6 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine malnutrition in hospitalized children and to examine the factors affecting it, thus to examine the effectiveness of early screening and the determination of malnutrition and preventive measures. Method: A total of 300 patients aged 0-6 years were admitted in different services at Ankara City Hospital Children's Hospital between 16.02 and 12.06.2020. A questionnaire with socio-economic and demographic data and a strongkids screening method were applied to the patients by face-to-face interview method. Anthropometric measurements were taken of all patients including body weight, height length, head circumference (under 3 years), upper middle arm circumference and triceps skin fold thickness. Analysis of data: Mean, standard deviation, median lowest, highest, frequency and ratio values were used in the descriptive statistics of the data. The distribution of variables was measured by the kolmogorov simirnov test. The Mann-whitney U test was used in the analysis of quantitative independent data. Chi-square test was used in the analysis of qualitative independent data, fischer test was used when Chi-square test conditions were not met. The SPSS 27.0 program was used in the analyses. Results: 58% of the 300 patients participating in the study were boy and 42% were girl patients. The first feeding of babies after birth was breast milk with 81.7%. The proportion of those who receive breast milk within the first 1 hour after birth is 78%. In the study, acute malnutrition rate was 14% and chronic malnutrition rate was 20.6%.