Monty Python mizahının dinamikleriyle Türkiye'de skeç programı üretme olanaklarının araştırılması ve bir uygulama
Researching the possibilities of using Monty Python's humor dynamics to produce a sketch comedy show in Turkey and an execution
- Tez No: 701380
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM HEMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu tez, Monty Python komedi grubunun kullandığı mizah tekniklerini belirlemek ve bu tekniklerin Türkiye mizahında nasıl işleyebileceğini uygulamalı olarak görmek amacıyla yazılmıştır. Mizah kuramları ve komedi yazım teknikleri ışığında, grubun yaptığı film ve televizyon programları incelenerek, mizahlarını besleyen unsurlar belirlenmiş ve bu unsurların Türkiye'deki kullanımları örnekler üzerinden araştırılmıştır. Belirlenen unsurların Monty Python mizahında ve Türkiye'deki komedi örneklerinde kullanım biçimindeki benzerlikler ve farklılıklar ayrıştırıldıktan sonra, bu unsurların Türkiye'de nasıl işleyebildiği, Monty Python mizahı kullanılarak Türkiyeli seyirci için yazılmış bir uygulama senaryo ile gösterilmiştir. Bir skeç programı formatında yazılmış olan bu senaryo için ülkemiz mizahının Monty Python mizahı ile kesişim süreci ve bu programın bağımsız bir proje olarak bizim komedi izleyicimize nasıl bir yaklaşımla sunulabileceğine dair fikirler de tezin kapsamında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to distinguish how the comedy techniques used by the comedy troupe Monty Python can be applied to the comedy in Turkey. The work of Monty Python is analysed in light of humour theories and comedy writing techniques. The components that form their approach to humour is studied, along with examples of Turkey's use of similar components in the past. Both Monty Python's and Turkey's application of the identified components are compared, in order to write a screenplay in the style of Monty Python, for the audience in Turkey. This work includes, the process of intersecting both Turkey's and Python's approach to comedy, the execution of the screenplay, formatted as a sketch comedy show and suggestions for a marketing approach for the project to be appealing to the comedy audience in Turkey.