The regionalization dilemma of Turkish foreign policy in the 1990s: The systemic impact approach in middle power theory
Türk dış politikasının 1990'lardaki bölgeselleşme ikilemi: Orta büyüklükte güç teorisinde sistemik etki bakış açısı
- Tez No: 701388
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM TÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu tez 1990'lardan sonra yükselen bölgesel sorunların Türkiye'nin orta büyüklükte güç statüsü üzerindeki zorlayıcı etkisini, orta büyüklükte güç teorisindeki sistemik etki bakış açısı ve bölgeselleşme kavramı üzerinden açıklamayı hedeflemektedir. Sistemik etki bakış açısı, sistem üzerindeki etkiyi orta büyüklükte güç olmanın temel göstergesi olarak alır ve orta büyüklükte güçlere sonuç odaklı bir yaklaşım sağlar. Bu tez öncelikle Türkiye'nin soğuk savaş dinamiklerine uyum sağlayarak orta büyüklükte güç statüsüne yükselişini ve sistem düzeyindeki rolünü açıklar ve soğuk savaş bağlamında bölgesel-küresel siyaset bağının sınırlılıklarının altını çizer. 1990 yılında Türkiye Amerika'nın sadık müttefiki olarak soğuk savaş sonrası düzende etkisini azami düzeye yükseltme umuduyla Körfez Krizi sürecine dahil olmuştur. Ancak, hızlanan bölgeselleşme ve çeşitli aktörlerin farklılaşan bölgesel çıkarları nedeniyle Türkiye sistemik elementleri etkilemekte ve soğuk savaş sonrasında diplomatik kanalları etkili şekilde kullanmakta zorlanmıştır. İki kutuplu düzenin sona ermesi ve bölgesel güvenlik ağının keskin bir ivme kazanmasıyla, Türkiye iç-bölgesel-küresel siyaset bağı içerisinde zorlayıcı bir denklemle karşılaşmıştır. Bu tez, bu karmaşık güvenlik ağını analiz edecek ve bunun nasıl Türkiye'nin karşılaştığı sisteme etki edebilmesinin önüne geçerek, 1990'larda orta büyüklükte güç statüsünü tehdit eder hale dönüştüğünü inceleyecektir.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to explain the compelling impact of the rising regional issues in the post-1990s on Turkey's middle power status through the lenses of the systemic impact approach in middle power theory and the regionalization concept. The Systemic Impact Approach takes systemic influence as the essential indicator of the middle power status and provides an outcome-oriented perspective on middle powers. This thesis first explains Turkey's rise to middle power status as it adopted its foreign policy to the Cold War dynamics and its role at the system level and underlines the limitations of the regional-global nexus in the Cold War context. In 1990, Turkey joined the Gulf Crisis process with the hope of maximizing its impact on the post-Cold War international system as a staunch ally of the US. However, Turkey faced difficulties in influencing the systemic elements and using diplomatic channels effectively with accelerating regionalization and diverging interests of various actors in the region. With the end of bipolarity and sharply accelerating regional security network, Turkey encountered a compelling puzzle in the domestic-regional-global nexus. This thesis will analyze this complex security network and examine how it turned into a challenge against Turkey's middle power status in the 1990s by preventing Turkey from influencing the international system it encountered.