Rızaya dayalı evlenen mağdur kadınlar olarak 'genç evliler'in deneyimleri üzerine bir araştırma
A research on the experiences of 'minor married women' got married with their self constent
- Tez No: 701387
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Türkiye'de evlenme yaşını ve akran ilişkilerini düzenleyen yasalar ve uygulamalar dünyanın geneli ile farklılık arz etmekte, toplumun sosyolojik gerçekleri ile bağdaşmayan boyutları bulunmaktadır. Mevcut yasalara rağmen evlilik birliğini erken yaşta, severek ve isteyerek gerçekleştiren binlerce genç ya kanundan kaçabilmek için sosyal vatandaşlık haklarından yararlanamamakta, ya da haklarında hukuki işlem yapılarak yıllarca süren kamu davası sonucunda ağır hapis cezalarına çarptırılmaktadır. Bu uygulamadan doğan mağduriyetler hem toplum vicdanını yaralamakta hem de oldukça kalabalık bir mağdur kitlenin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Çalışmamızda Türkiye'nin her yerinden Türk Medeni Kanununun belirlediği yaş sınırına ulaşmadan kendi isteği ile evlenmiş, bu evlilikten dolayı eşleri, haklarında açılan kamu davası sonucu yargılanıp hapse girmiş 15 genç kadından oluşan örneklem grubu ile mülakatlar yapılmıştır. Derinlemesine görüşmeler üzerinden evlilik birliğini oluşturdukları günden, günümüze kadar geçen süre içinde karşılaştıkları sorunlar ve yaşadıkları mağduriyetler anlaşılmaya çalışılmıştır. Birinci bölümünde aile ve evliliğe ilişkin kavramların kapsam ve içeriğine ve ilgili sosyolojik yaklaşımlara yer verilmiştir. İkinci bölümde Türkiye'de ve Dünya'nın farklı yerlerinde evlilik birliğini kurma ve yürütme ile ilgili hukuki uygulamalar ve ülkemizin taraf olduğu uluslararası sözleşmelerin Türkiye'deki uygulamalara etkisi ortaya konmaya çalışılmıştır. İlk iki bölümle ilişkilendirerek ele aldığımız saha araştırmaları kısmında, katılımcıların demografik bilgilerine, evlilik birliğini oluşturmadan önceki deneyimleri, evlilik birliğini erken yaşta oluşturmaya motive eden nedenler irdelenmiştir. Ayrıca evlilik birliğini yasada belirlenen yaştan erken yapmanın beraberinde getirdiği mağduriyetler ortaya konmaya çalışılmış, sürecin hem evlilik birliğini gerçekleştiren bireyler hem de başta çocukları olmak üzere yakınları açısından doğurduğu sonuçlara yer verilmiştir. Anahtar Kelimeler; Cinsel istismar, Cinsel rıza yaşı, Erken yaşta evlilik, Genç evliler
Özet (Çeviri)
Laws and implementations that regulate marriage age and peer relationships in Turkey present differences from the World in general and have aspects thatdo not comport with society's sociological realities. Thousands of young who bring about the union of marriage at a young age fondly and willingly despite the current laws either cannot benefit from their social citizenship rights in order to escape from the law, or legal action is taken as regards to them, and after a public prosecution that takes years; as a result, they are condemned to imprisonment with hard labor. The victimization caused due to this execution both wounds the public's conscience and causes a very crowded mass of victims to emerge. In our study, interviews with a sample group formed of 15 young women from different parts of Turkey; who married willingly before reaching the age designated by the Turkish Civil Code, and due to this marriage, their husbands were sent to jail as a result of the public persecution taken as regards to them, were made. With these profound interviews, the problems they faced and the unjust suffering they went through from the time of the beginning of the union of their marriage to today were tried to be understood. In the first section, the scope and content of terms regarding family and marriage and sociological terms regarding these terms are included. In the second section, the effects of legal implementations in Turkey and in different places in the World regarding forming and conducting the union of marriage and the international treaties that Turkey is a side of on the implementations of our country tried to be presented. In the field research section, which we discussed by associating the first two sections, the demographic information regarding the participants, their experience before the marriage union, the reasons which motivated them to commit the union of marriage at an early age, and the struggles caused by the marriage union formed at an age earlier than the age stated in the law were tried to put forward. The consequences of this process both to the individuals who brought about this marriage union and their relatives, notably the children, were included. Keywords; Young married, Marriage at a young age, Sexual abuse, Sexual consent age