Kumullardan ilmenit zenginleştirme
Ilmenite enrichment from dunes
- Tez No: 701396
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜVEN YARKADAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mining Engineering and Mining, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Titanyum keşfedildiği andan bu zamana kadar birçok alanda kullanılan önemli bir malzemedir. Titanyum ve alaşımlarına, yüksek dayanımı olan, düşük yoğunluğa sahip, yüksek korozyon direnci olan, yüksek sıcaklıklarda sürünme dayanımına sahip olma gibi özelliklerinin bulunması sebebiyle birçok alanda gereksinim duyulmaktadır. Duyulan bu gereksinim nedeniyle birçok çalışma yapılmış olup halen yapılmaya devam edilmektedir. Birçok çalışmada ve bu çalışmada, sahil kumlarından titanyum mineralleri zenginleştirilerek verim alınmaya çalışılmaktadır. Çalışmalar sonucu malzemeden alınacak verim için cevher zenginleştirme aşamasının önem arz ettiği görülmektedir. Zenginleştirme aşamalarında maliyetin düşük kalitenin yüksek tutulması arzu edilendir. Bu sebepten ötürü bu çalışmada, sarsıntılı masalarla zenginleştirme yöntemi düşük maliyet ve yüksek verim açısından tercih etmiş olduğumuz önemli bir yöntem olmuştur. Bu tez çalışmasında sahil kumlarından alınan numuneler ile çalışılmıştır. Bu tez, titanyumun özellikleri ve kullanım alanlarının çeşitliliği nedeniyle cevher zenginleştirme işlemlerinin yapılması; minerallerin zenginleştirilmesi üzerinedir. Cevher zenginleştirme aşamalarındaki verim incelenmiştir. Bu yöntem için tasarım ve üretimini yapmış olduğumuz bariyersiz sarsıntılı masa ile sahil kumlarından yüksek verim alma durumu incelenmiştir. Sahil kumlarından numuneler alınmış, cevher zenginleştirme işlemleri uygulanmış, numuneleri alınan ürünlerin XRF analizleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Titanium is an important material used in many fields since its discovery. Titanium and its alloys are needed in many areas due to their high strength, low density, high corrosion resistance, and creep resistance at high temperatures. Due to this need, many studies have been carried out and are still continuing. In many studies and in this study, it is tried to get efficiency by enriching titanium minerals from beach sands. As a result of the studies, it is seen that the ore enrichment stage is important for the yield to be obtained from the material. In the enrichment stages, it is desirable to keep the cost low and the quality high. For this reason, in this study, enrichment with jerky tables has been an important method that we preferred in terms of low cost and high efficiency. In this thesis study, samples taken from beach sands were studied. This thesis is on the enrichment of ore and mineral enrichment due to the variety of uses and properties of titanium. The efficiency of the ore enrichment stages was investigated. For this method, the situation of obtaining high efficiency from the beach sands with the barrier-free shaking table that we have designed and produced has been examined. Samples were taken from the beach sands, ore enrichment processes were applied, XRF analyzes of the samples were examined.