Çeşitli örtücü ahşap boyalarının ağaç malzeme ve levhaların yanma direncine etkileri
Effects of covering wood paints on self combustion resi̇stance of wood materials and boards
- Tez No: 701395
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA ATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışma, çeşitli örtücü ahşap boyaların ağaç malzeme ve levhalar üzerine yanma direncine etkilerini belirlemek amacı ile yapılmıştır. Bu maksatla malzeme olarak Doğu kayını (Fagus oriantalis L.), Sarıçam (Pinus silvestris L.), Sapsız meşe (Quercus petraea L.) orta yoğunlukta lif levha (MDF) ve yonga levha kullanılmıştır. Belirlenen malzemelerden rastgele alınan örnekler 13*13*72 mm ebatında hazırlanmıştır. Hazırlanan örnekler akrilik, sentetik ve selülozik boya (lake boya) ile ASTM-D-3023 göre boyanmıştır. Hazırlanan örneklerin yanma deneyleri ASTM E 160–50'ye göre belirlenmiştir. Yanma direnci; malzeme türüne göre en yüksek Doğu kayınında, en düşük yonga levhada, boya çeşidine göre en düşük akrilik boyada en yüksek sentetik boya da belirlenmiştir. Kendi kendine yanma sıcaklığı; malzeme türüne göre en yüksek yonga levha da (716,8), en düşük Doğu kayınında (645,7), malzeme türü, boya çeşidi ve kat sayısı etkileşimine göre en yüksek Yl+Sn+I' de (tek kat sentetik boya ile boyanmış yonga levha) (752,3), en düşük MDF+Sn+II'de (iki kat sentetik boya ile boyanmış MDF) (573,2) belirlenmiştir. Kendi kendine yanmaya bağlı ışık yoğunluğu; malzeme türüne göre en yüksek yonga levhada (865,3), en düşük ise sarıçam da (839,5), malzeme türü, boya çeşidi ve kat sayısı etkileşimine göre en yüksek Yl+Ak+I'de (tek kat akrilik boya ile boyanmul yonga levha) (888,2), en düşük Sç+Sl+II'de (iki kat selülozik boya ile boyanmış sarıçam) (776,4) belirlenmiştir. Buna göre yangına karşı dayanımın yüksek olması istenilen yerlerde Doğu kayını kullanımı ve sentetik boya çeşidi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of various wood coating paints on wood materials and boards on fire resistance. For this purpose, Eastern beech (Fagus oriantalis L.), scots pine (Pinus silvestris L.), Sapless oak (Quercus petraea L.), medium density fiberboard (MDF) and particleboard were used. Samples taken randomly from the determined materials were prepared in the size of 13*13*72 mm. Prepared samples were painted with acrylic, synthetic and cellulosic paint (lacquer paint) according to ASTM-D-3023. Combustion tests of the prepared samples were determined according to ASTM E 160-50. Combustion resistance; According to the material type, the highest Eastern beech, the lowest chipboard, the lowest acrylic paint and the highest synthetic paint were determined according to the paint type. auto-ignition temperature; the highest particle board (716.8), the lowest Eastern beech (645.7), the highest Yl+Sn+I (752.3) according to material type, paint type and number of coats interaction, the lowest MDF+Sn according to material type + II (573.2). Luminous intensity due to self-ignition; According to the interaction of material type, paint type and number of coats, the highest particleboard (865.3), the lowest Scots pine (839.5), the highest Yl+Ak+I (888.2), the lowest lowest Sc+ It is determined at S1+II (776.4). Accordingly, it can be recommended to use Eastern beech and synthetic dye type in places where high fire resistance is required.