Balgamdan mycobacterium tuberculosis izolasyonunda mycobacteria growth indicator tube (MGIT) yönteminin değeri
The value of mycobacteria growth indicator tube (MGIT) system for isolation of mycobacterium tuberculosis from sputum
- Tez No: 70140
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET İLVAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Tüberküloz hastalığı son yıllarda az gelişmiş ülkelerin yanısıra, gelişmiş olan ülkelerde de ciddi halk sağlığı sorunu olmaya devam etmektedir. Bu çalışmada 118 akciğer tüberkülozlu hastadan alınan 118 balgam örneğinin homojenizasyon konsantrasyon sonrası yayma mikroskopisi, LJ, B460 ve MGIT yöntemleri ile kültürleri yapılmıştır. Balgam yaymasında örneklerin %66'sında ARB pozitif, kültür çalışmalarında ise LJ'de %73'ünde, B460'ta %78'inde, MGIT'te ise %58'inde üreme saptanmıştır. Üç kültür yöntemi izolasyon oranları yönünden karşılaştırıldığında LJ ve B460 arasında anlamlı fark olmadığı (P(B46o-lj)>0.05), MGIT izolasyon oranının LJ ve B460'a göre anlamlı olarak düşük olduğu (P(mgit-b460)
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Value of Mycobacteria Growth Indicator Tube (MGIT) System for Isolation of Mycobacterium Tuberculosis from Sputum Tuberculosis still continues to be a public health problem in developed countries as well as developing ones in recent years. In this study, 118 sputum samples from 118 patients with pulmonary tuberculosis were examined for acid fast bacteria (AFB), after homogenization and concentration, by means of Lewenstein Jensen (LJ), BACTEC 460 (B460) and mycobacteria growth indicator tube (MGIT) systems. Sixty-six percent of the sputum smear samples were positive for AFB while LJ, B460 and MGIT recovered AFB in 73 %, 78 % and 58 %, respectively, of the samples. When three culture systems were compared according isolation rates, it was demonstrated that there was no significant difference between LJ and B460 (P(B46o- u)>0.05) but MGIT had a significant isolation rate than LJ and B460 (P(mgit- B460)