Allerjik bronşial astma tedavisinin izlenmesinde serum eozinofil katyonik protein düzeyinin değeri
  1. Tez No: 70139
  2. Yazar: DİLAVER TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUDRET EKİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Hava yolu inflamasyonu, halen bronşial astmanın en belirgin özelliği olarak kabul edilmektedir. Eozinofiller, astma patogenezinde anahtar rol oynayan hücrelerdir. Aktive olmuş eozinofiller, bronş epiteli hasarında esas rol oynayan ve eozinofil katyonik proteini de (ECP) içeren bir çok sitotoksik proteini serbestleştirebilir. Bu çalışmanın amacı, allerjik bronşial astma tedavisinin izlenmesinde serum ECP düzeyinin değerini araştırmaktır. Çalışmamıza, atopisi olan ('atopi' terimi, atopi öyküsü veren ve cilt prick testi ile en az bir allerjene duyarlılık saptanmış olan hastaları ifade etmektedir) 17 hafif bronş astmalı hasta alındı. Astmalı hastalar, en az 6 aydır kortikosteroid ya da diğer antiinflamatuar tedavi almamışlardı. Kontrol grubu olarak 10 sağliklı gönüllü alındı. Çalışma başlangıcında bütün hastalara, P-A akciğer ve paranazal sinüs grafisi çekildi, solunum fonksiyon testleri yapıldı, total IgE, periferik kan eozinofil sayımı ve serum ECP ölçümü için kan alındı. Astmalı hastalar, 6 ay boyunca flutikazon propiyonat ve gerektiğinde salbutamol kullandı. 6 haftalık tedavi sonrası aynı testler tekrarlandı. Periferik kan eozinofil sayısı ve serum ECP düzeyi, normal bireylere göre astmalı hasta grubunda anlamlı olarak yüksekti (sırasıyla p0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY Airway inflammation is now regarded as a major feature of bronchial asthma. Eosinophils play a key role in the pathogenesis of asthma. Activated eosinophils are able to release many cytotoxic proteins, including eosinophil cationic protein (ECP), which has a central role in bronchial epithelial damage. The purpose of this study is to investigate the value of the serum ECP level for monitoring the treatment of allergic bronchial asthma In our study, atopic (the term“atopic”means that patients reported atopy history and showed a positive skin prick test for at least one allergen) and mild asthmatic 17 patients were selected. Asthmatic patients didn't received corticosteroid and other antiinflamatuar therapy for least 6 months. Healthy 10 volunteers were taken as the control group. All patients had undertaken chest and paranasal roentgenograms, total IgE, peripheral blood eosinophil count, pulmonary function tests and serum ECP. The asthmatic patients received fluticasone propionate for 6 weeks and salbutamol when necessary. After treatment were repeated same tests. The peripheral blood eosinophil count and serum ECP levels were significantly higher in asthmatic patients than in normal subjects (p0.05).