Oksidan -antioksidan denge bozukluğunun kronik obstrüktif akciğer hastalığı patogenezindeki rolü
  1. Tez No: 70141
  2. Yazar: ARZU BALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OLGAÇ SEBER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Oksidan-antioksidan denge bozukluğunun Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı patogenezinde önemli bir rol oynadığı düşünülmektedir. Bu çalışmada KOAH patogenezinde oksidan-antioksidan denge bozukluğunu değerlendirmek için oksidan belirteci olarak lipid peroksidasyon ürünü olan Malondialdehid, antioksidan olarak da Glutatyon Peroksidaz ve Süperoksid Dismutaz aktiviteleri araştırılmıştır. Çalışma daha önce KOAH tanısı konmuş, akut alevlenme ile başvuran 20 hasta ile aynı yaş-aynı cinste 20 sağlıklı sigara içen ve 20 sağlıklı sigara içmeyen birey üzerinde gerçekleştirilmiştir. Hasta grubu akut alevlenmeyi izleyen, 10 günlük tedavi sonrasında stabil dönemde tekrar değerlendirmeye alınmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Oxidant-antioxidant imbalance has an important effect on chronic obstructive pulmonary disease pathogenesis. In this study, for evaluation of oxidant-antioxidant imbalance at chronic obstructive pulmonary disease pathogenesis, oxidant marker lipid peroxidation product of Malondialdehid and Superoxide Dismutase activation was investigate. In this study, we divide patients three groups. Each group has 20 patients diagnosis of first group patients is chronic obstructive pulmonary disease in acute period, other two groups of persons are divided same age and same sex and smoker, nonsmoker. After ten days treatment the first group patients were evaluated again in clinically stable period.