Türkiye'de girişimci olma niyetini etkileyen unsurların planlı davranış teorisi bağlamında incelenmesi
Investigation of entrepreneurial intention in turkey with using the theory of planned behavior
- Tez No: 701405
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNGÖR HACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu araştırmanın amacı Türkiye'de üniversite mezunu olan kişilerin girişimci olarak bir kariyer seçme niyetinin anlamaktır. Konsept modeli olarak planlı davranış teorisine girişimcilik bilgisi de eklenerek girişimcilik bilgisi, öznel norm, algılanan öz yeterlilik, kişisel tutum ile girişimcilik niyeti arasındaki ilişki açıklanması amaçlanmıştır. Üniversiteden mezun olmuş Türkiye'de beyaz yakalı olarak çalışan 300 kişiye kendi kendine uygulanan anket uygulanmış ve veriler toplanmıştır. Bu çalışma sonucunda, girişimcilik bilgisi ile girişimcilik niyeti arasında pozitif yönlü güçlü bir ilişki olduğu ortaya çıktı. Ayrıca, kişisel tutumun girişimci niyet oluşumunu önemli ölçüde artırdığı bulundu. Son olarak, öznel normlar & algılanan öz yeterlilik ile girişimci olma niyeti arasında anlamlı bir ilişkiye rastlanamadı.
Özet (Çeviri)
pursue entrepreneurship as a career option in Turkey. Integrating entrepreneurial knowledge to the theory of planned behavior (TBD) was used as our conceptual model to explain the relationship between entrepreneurial knowledge, personal attitude, subjective norms, perceived self-efficacy and entrepreneurial intention. Self-administered questionnaire survey was used for collecting data from 300 graduates who work as a white collar in Turkey. Our findings show that there is a strong relation between entrepreneurial knowledge and entrepreneurial intention in a positive sense. Also, we found that personal attitudesignificantly boosts entrepreneur intention formation. Finally, we saw that there is not meaningful relationship between subjective norms & perceived self-efficacy and entrepreneurial intention.