تحليل حاشية عصام الدين عربشاه الإسفراييني المخطوط(ت ٩٥١ه) على تفسير البيضاوي (سورة الأنعام )
İsâmüddîn Arabşâh el-İsferâyînî'nin (V. 945/1538), Hâşiye ʹalâ Tefsîri'l-Beyzâvî adlı yazma eserinin incelenmesi (En'am suresi)
- Tez No: 701404
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİKMETULLAH ERTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Dinî ilimlerin en önemli olanlarından biri de kuşkusuz Tefsir ilmidir. Zira Tefsir, Kur'an'nın anlaşılması ve Yüce Allah'ın (c.c.) muradını tespit etmeyi hedeflemekte buna dâir ilkeler koymaktadır. Bu amaca dönük olmak üzere geçmişten günümüze kadar çok sayıda âlim eserler telif etmişlerdir. Bunların en önemlilerin den biri de Kâdî Beyzâvî'nin (ö.685/1286) Envâru't-tenzîl ve esrâru't-te'vîl adlı çalışmasıdır. Kâdî Beyzâvî'nin bu eseri İslâm dünyasında büyük bir kabul görmüş onu esas alan çok sayıda çalışma kaleme alınmıştır. Tezimizin konusu da Kâdî Beyzâvî'nin Envâru't-tenzîl ve esrâru't-te'vîl eserini baz alan İsâmuddin el-İsferâyînî'nin (ö. 945/1538) Hâşiye ʿalâ Tefsîri'l-Beydâvî (Hâşiye ʿalâ Envâri't-tenzîl) hâşiyesinin Enam suresi kısmıdır. Tezimiz sözkonusu hâşiyenin yazma nüshâları çerçevesinde daha önceki tahkikli neşri yapılmamış olan Enâm suresini; giriş, iki bölüm, tahkik kısımı ve sonuç şeklinde ele almaktadır. Giriş tezin konusu, amacı ve yöntemini; ilk bölüm İsâmuddin el-İsferâyînî'nin hayatı, ilmî kişiliğini; ikinci bölüm el-İsferâyînî'nin ilgi sure bağlamında izlediği metod ve kaynaklarını kapsamaktadır. Daha sonra ise Enam suresinin tahkik kısmına yer verilip ulaşılan neticeler sonuç başlığı altında zirkedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The science of tafsir occupied a prominent position and a high degree among all Islamic sciences. To the investigation of a manuscript, which is (Essam Al-Din Al-Asfaraini's footnote on the interpretation of Al-Baydawi by Imam Issam Al-Din Arabshah Al-Asfaraini (d. 951 AH), the study and investigation of“Surat Al-An'am”the study followed the contrastive and comparative approach. It is not considered a decline or a delay in science, but rather it is a stage in which the sciences were advanced. Mr. Issam El-Din - may God have mercy on him - adopted the easy and uncomplicated method, thus he was able to deliver his scientific material to the reader without any trouble and hardship. Grammatical subjects in particular, and linguistic and rhetorical subjects in general included a great deal of the subjects of this footnote. Whoever researches the Islamic heritage will be amazed at this amount of scientific treasures of what human minds reached at an early age, as the author Essam El-Din revealed the ambiguities of the words of Judge Al-Baidawi, which showed his personality in balancing between sayings, weighting and choice, and uniqueness with new sayings. After God's success, I brought this valuable book - which is one of the important notes on the interpretation of Al-Baydawi - to the light, after it was a manuscript on the shelves of manuscript libraries. The study recommended the necessity of excavating the manuscripts and clearing the dust from their pages. White hands, minds, and determination are represented by those investigators who have taken upon themselves the responsibility of transferring this trust in an optimal manner. The science of investigation is one of the sciences that we Muslims should pay great attention to. Applicants in the Islamic world, which did not appear from their books.