Siyasal pazarlamada sosyal medyanın kullanımı: Twitter örneği
The use of social media in political marketing: Example of Twitter
- Tez No: 701410
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL BURAK KÜNTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
İnternet teknolojisinde son yıllarda yaşanan gelişmeler sosyal medyanın gelişimini de pozitif şekilde etkilemiştir. Böylece insanlar günümüzde istedikleri her tür bilgiye internet ve sosyal medya sayesinde anında erişim sağlayabilmektedir. Pazarlama alanında sosyal medya sayesinde yaşanan ilerlemeler, siyaseti ve siyasal pazarlamayı da etkilemiştir. Bu sayede firmaların yanı sıra siyasal partiler ve adaylar da sosyal medyayı birçok amaçla kullanmaya başlamıştır. Sosyal medyanın siyasal pazarlama kapsamında kullanılması, siyasal partilerle adayların yanı sıra seçim sonuçlarını da etkiler duruma gelmiştir. Bu doğrultuda çalışmada, siyasal pazarlama kapsamında sosyal medyanın kullanımı konusunun incelenmesi amaçlanmıştır. Böylece, sosyal medyanın bir siyasal pazarlama aracı olarak neden ve nasıl kullanıldığının, sonuçlarının ne olduğunun, seçimlere ne şekilde etki ettiğinin araştırılması hedeflenmiştir. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış ve literatür taraması yapılmıştır. Siyasal pazarlama ile sosyal medya etkileşimi güncel bir konu olduğundan, çalışmanın bulguları önem arz etmektedir. Çalışma neticesinde Twitter, Facebook, YouTube ve Instagram'ın siyasal pazarlama kapsamında etkin biçimde kullanıldığı, Twitter'ın ise en çok kullanılan sosyal medya platformu olduğu görülmüştür. Bu doğrultuda sosyal medya, seçim dönemlerinde kullanılan ve seçimlerin kazanılmasını etkileyen önemli bir dağıtım ve tutundurma aracıdır. İlerleyen yıllarda sosyal medyanın siyasal pazarlamadaki kullanımı ve öneminin giderek artacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Advances in internet technology in last years, influenced the development of social media positively. Thus, individuals can reach into every type of information they desire instantly via social media. Advances in marketing field by means of the social media have also affected politics and political marketing. Therefore, political parties and candidates besides the companies have also started to use social media for many goals. Using social media within the scope of political marketing influence voting results as well as political parties and candidates. In this context, the study aims to examine the topic of the use of social media in political marketing. Thus, it is targeted to investigate why and how social media is used as a political marketing tool, what the results of the use of social media are, and how the use of social media affects voting results. In the study, qualitative research method was used, and literature review was made. Since the interaction between political marketing and social media is an actual and current topic, findings of the study are important. In consequence of the study, it was seen that Twitter, Facebook, YouTube and Instagram are effectively used in political marketing, and Twitter is the mostly used social media platform in terms of political marketing. Therefore, social media is an important distribution and promotion tool used in electoral periods which affects the winner of the elections. It is forecasted that the use and importance of social media in political marketing would rise in the forthcoming years.