Topkapı Sarayı Sepetçiler Kasrı tarihçesi ve yerleşim düzeni
History and architechtural Sepetçiler Kiosk in Topkapı Palace
- Tez No: 701423
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP TARIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Tarih, Art History, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Sepetçiler Kasrı Topkapı Sarayı'nın dış bahçe köşklerinden biri olarak Sultan İbrahim tarafından 1643'te yaptırılmıştır. Kasır, Topkapı Sarayı dâhilinde sur üzerinde yer alan nadir yapılarından biridir. Sur üzerinde inşa edilen dış bahçe yapılarından günümüze kadar gelebilen tek örnek olması ile ayrı bir öneme sahiptir. Sepetçiler Kasrı konumu itibariyle yüzyıllar boyunca şehrin silüetine etkili olmuştur. Bu çalışmada, Sepetçiler Kasrı'nın Saray içerisindeki yeri, işlevi, kullanımı ile tarihsel süreç içerisindeki işlevsel ve mimari açıdan dönüşümleri ele alınmıştır. Tez,“Topkapı Sarayı Yerleşim Düzeni”,“Sepetçiler Kasrı Tarihçesi”,“Sepetçiler Kasrı Mimarisi ve Tezyinatı”,“Sepetçiler Kasrı'na Yapılan Tamirler ve Eklemeler”şeklinde dört bölümden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Sepetçiler Kiosk was built by Sultan İbrahim in 1643 as one of the outer garden pavilions of Topkapı Palace The Kiosk is one of the rare structures located on the city wall with in the Topkapı Palace. It has a special importance as it is the only example of the outer garden structures built on the city wall that has survived to the present day. Due to its location, Sepetçiler Kasrı has influenced the city's silhouette for centuries. This study discusses the function, architecture of the Sepetçiler Kiosk in the palace, and the transformation of the pavilion in the historical process. It consists of four sections:“Topkapi Palace Settlement”,“History of the Sepetçiler Mansion”,“Architecture and decoration of the Sepetçiler Mansion”, and“Repairs and additions to the Sepetçiler Kiosk”.