Yükselen piyasa ekonomilerinde imalat sanayi rekabet gücü karşılaştırması
Comparison of manufacturing industry competitiveness in emerging market economies
  1. Tez No: 701422
  2. Yazar: MURADİYE GÜLEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Küreselleşmenin getirdiği rüzgârla son yıllarda daha da hız kazanan uluslararası rekabet, bütün dünyada rekabet gücüne sahip olmanın önemini ortaya çıkarmıştır. Bu nedenle ekonomik aktörler uluslararası alanda rekabet gücü elde etmek, bu gücü korumak ve arttırmak için olduğundan daha fazla çaba sarf etmektedirler. Ülkelerin gelişmesinde rekabet gücüne sahip olmak kilit rol oynamaktadır. Gelişmekte olan ülkeler, gelişmiş ülke konumuna yükselmek için rekabet güçlerini arttırmalı, bunun için en dinamik üretim faktörü olan teknoloji ve en uyumlu sektör olan imalat sanayi sektöründe gelişim göstermeleri gerekmektedir. Bu çalışmada yükselen ekonomilerin imalat sanayi sektöründeki rekabet güçleri, SITC Rev 3 teknoloji yoğunluğuna göre“Karşılaştırmalı İhracat Performansı Endeksi (CEP)”kullanılarak ölçülmüştür. Türkiye'nin dünyada var olan rekabet yarışında ve bu yarıştaki ülkeler içerisinde rekabetin neresinde olduğunu görmek amacıyla rekabet gücü ölçülmüştür. İhracat verilerinden yola çıkılarak yapılan bu ölçümde, Türkiye'nin ve uluslararası pazarda yükselen rakiplerinin, imalat sanayi sektöründeki rekabette yerleri ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
International competition, which has gained momentum in recent years with the effect of globalization, has revealed the importance of having competitive power all over the world. Therefore, economic actors make more effort than they do to gain, maintain and increase competitive power in the international arena. Competitiveness plays a key role in the development of countries. Developing countries should increase their competitiveness in order to become a developed country. This depends on their development in technology, which is the most dynamic production factor, and in the manufacturing industry, which is the most compatible sector. In this study, the competitiveness of emerging economies in the manufacturing industry sector was measured using the“Comparative Export Performance Index (CEP)”according to SITC Rev 3 technology intensity. Competitiveness was measured in order to see where Turkey is in the competitive race in the world and among the countries in this race. In this measurement, which is based on export data, the place of Turkey and its rising competitors in the international market in the competition in the manufacturing industry sector has been revealed.