Feature model-based configuration reuse scheme for self-adaptive systems
Kendinden uyarlamalı sistemler için özellik modeli tabanlı yapılandırma yeniden kullanım şeması
- Tez No: 701437
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OGUZ ATA, PROF. DR. SAİD GHOUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Büyük sistemler son yıllarda giderek daha karmaşık hale geldi ve sistem bakımı ve konfigürasyonlarına daha fazla odaklanmaya yol açtı. Kendinden uyarlamalı sistemler (SAS'ler), karmaşık sistemlerin ele alınmasında büyük öneme sahip olarak kabul edilir. SAS'lar, gerekli bağlamların senaryolarını (kullanıcı gereksinimlerindeki, sistemlerin kendilerindeki veya ortamlarındaki değişikliklere karşılık gelen) karşılamak için çalışma süresi boyunca kendilerini yeniden yapılandırabilirler. Ancak, sistem her uyarlandığında yeniden yapılandırma sürecinin tetiklenmesi gerekir. Bu bağlamda, konfigürasyonun yeniden kullanımı, zamanı, çabayı ve hataya açıklığı azaltmak için olası bir alternatiftir. Kendinden uyarlamalı sistemlerin çoğu, karmaşık mimarilerini temsil etmek ve ortak noktaların ve değişkenlik bilgilerinin yeniden kullanımından yararlanmak için özellik modellerini (FM'ler) kullanır. Bununla birlikte, sistemin her bir uyarlamasına karşılık gelen kendi kendine uyarlamalı sistemlerin yeniden yapılandırılması, önemli hesaplama zamanı ve kaynakları gerektirir. Mevcut FM tabanlı teknikler, SAS kavramlarını modellemek için temel özellikleri temsil edip yeniden kullanırken, konfigürasyonları modelleme ve yeniden kullanma henüz dikkate alınmamıştır. Bu bağlamda, bu çalışma, MY'leri tanıtarak ve tanıtarak bir uzantısı sunmaktadır. yapılandırma özelliklerini ve bunların yeniden kullanım sürecini yönetme. Değerlendirme sonuçları, yapılandırma özelliklerinin yeniden kullanılmasının, bağlama göre gerekli senaryoyu karşılamak için çalışma süresi boyunca yeniden yapılandırma süreçlerinin gerektirdiği çabayı ve zamanı azalttığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Large systems have become progressively more complicated over the recent years, leading to increased focus on system maintenance and configurations. Self-adaptive systems (SASs) are considered to be of great importance in the handling of complex systems. SASs are capable of reconfiguring themselves during run time to satisfy the scenarios of the requisite contexts (corresponding to changes in user requirements, systems themselves, or their environments). However, reconfiguration process need to be triggered each time the system is adapted. In this context, configuration reuse is a prospective alternative to reduce time, effort, and error-prone. Most self-adaptive systems utilize feature models (FMs) to represent their complex architectures and benefit from the reuse of commonalities and variability information. However, reconfiguration of self-adaptive systems corresponding to each adaptation of the system requires significant computational time and resources. While current FM-based techniques represent and reuse elementary features to model SASs concepts, modeling and reusing configurations have not yet been considered. In this context, this study presents an extension to FMs by introducing and managing configuration features and their reuse process. Evaluation results demonstrate that reusing configuration features reduces the effort and time required by reconfiguration processes during the run time to meet the required scenario according to the context.