Farklı üretim ortamlarının istiridye mantarı (Pleurotus ostreatus) üretiminde verim ve kalite üzerine etkisi
The effect of different production environments on yield and quality in mushroom production
- Tez No: 701438
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGAY KABAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Yabani mantarlardan zehirlenme riski korkusu insanları kültüre alınabilen mantar türleri tüketimine itmekte, bu durum da son yıllarda kültür alınabilen mantar türleri üretimini artırmaktadır. Bu mantar türleri içerisinde yer alan istiridye mantarı üretimindeki bazı avantajlar nedeniyle son yıllarda tercih edilir olmuştur. Mantar üretiminin artmasında üretim ortamlarında bölgesel çeşitliliğin sağlanması çok önemlidir. Bu çalışmada Van ve çevresine mantar üretimini yaygınlaştırmak ve bölge üreticilerinin kolay temin edebilecekleri saman ve atıl durumda olan demlenmiş çay atıklarında üretimin etkinliğini araştırmak amaçlanmıştır Buğday samanı, demleme çay atığı ve hazır mantar üretim kitleriyle kurulan çalışma tesadüf parselleri deneme desenine göre dört tekerrürlü olarak dizayn edilmiştir. Elde edilen mantarlarda, ilk hasat, karpofor ağırlığı, toplam verim, karpofor ölçüleri, makro ve mikro elementler parametrelerine bakılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda saman ve çay ortamlarında üretilen mantarlarda yapılan ölçüm ve analizlerin sonucunda, hazır kitlere yakın sonuçların elde edildiği, özellikle çay ortamında üretilen mantarların daha iyi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Fear of the risk of poisoning from wild mushrooms pushes people to consume cultivated mushroom species, which in turn has increased the production of cultivated mushroom species in recent years. Oyster mushrooms, which are among these mushroom species, have been preferred in recent years due to some advantages in production. It is very important to ensure regional diversity in production environments in increasing mushroom production. In this study, it was aimed to expand the mushroom production in Van and its surroundings and to investigate the efficiency of production in straw and inactive brewed tea wastes that can be easily obtained by the producers of the region. The study, which was established with wheat straw, brewing tea waste and ready-made mushroom production kits, was designed in a randomized plot design with four replications. The parameters of the first harvest, carpophore weight, total yield, carpophore measurements, macro and micro elements were examined in the mushrooms obtained. As a result of the study, as a result of the measurements and analyzes made on mushrooms grown in straw and tea environments, it was determined that results close to ready-made kits were obtained, especially mushrooms produced in tea environment.