Yenilikçi hibrit alan seçim yöntemi kullanılarak türkiye'nin açık deniz rüzgar enerjisi potansiyelinin belirlenmesi
The determination of offshore wind energy potential of turkey by using novelty hybrid site selection method
- Tez No: 701455
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM EMEKSİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Energy, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Rüzgar enerjisi Türkiye'deki yenilenebilir enerji kaynakları arasında hidroelektrik dışında kurulu güç kapasitesi açısından ilk sırada gelmektedir. Fakat açık deniz rüzgar enerjisi potansiyeli ve bu potansiyelin değerlendirilmesi ile ilgili tatmin edici çalışma ve yatırımlara rastlanılmamaktadır. Türkiye'nin açık deniz rüzgar enerjisi potansiyelinin araştırılması enerji politikasının güçlendirilmesi açısından da ayrı bir önem taşımaktadır. Bu çalışma ile Türkiye'nin açık deniz rüzgar çiftliklerinin kurulması için uygun kıyı bölgelerinin tespitini yapan Yenilikçi Hibrit Alan Seçim Yöntemi (YHASY) ismi verilen bir metodoloji geliştirilmiştir. Metodolojik çerçevede 10 farklı çoklu yer seçim kriteri 31 kıyı bölgesinde analitik hiyerarşi süreci ile işlenerek değerlendirilmiştir. Değerlendirmeler neticesinde Bafra, Sinop ve Mersin kıyı bölgelerinde sırasıyla 2112 MW, 1176 MW ve 1293 MW'lık kurulu güce sahip açık deniz rüzgar çiftliklerinin kurulabileceği tespit edilmiştir. Tahmin edilen toplam kapasite 9021 MW'tır. Bu çalışmada önerilen metodoloji ile açık deniz rüzgar çiftliği planlaması için bölgesel düzeyde bir karar verme süreci sağlanabildiği gibi çalışma çıktıları yenilenebilir enerji kaynakları politikasını geliştirmek içinde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Wind energy ranks number one in Turkey among renewable energy sources excluding hydroelectricity with regard to installed power capacity. However, there are no satisfactory studies and investments on offshore wind energy potential and the evaluation of this potential. The study of the offshore wind energy potential of Turkey is of significant importance for strengthening the energy policy. In the present study, a methodology entitled Novelty Hybrid Site Selection Method (NHSSM) has been developed for detecting the suitable coastal regions for the installment of offshore wind farms in Turkey. A total of 10 multiple site selection criteria were evaluated by way of the analytical hierarch process (AHP) at 31 coastal regions within a methodological framework. It was determined as a result of the evaluations that offshore wind farms with installed powers of 2112 MW, 1176 MW and 1293 MW can be set up at the coastal regions of Bafra, Sinop and Mersin respectively. The estimated total capacity was 9021 MW. The methodology suggested in this study can be used to attain a decision making process at the regional level for offshore wind farm planning and the study results can also be used for developing renewable energy source policies.