Kallus kültürlü ile tütün ve datura dihaploidlerinin elde edilmesinde bitki büyüme maddelerinin etkisi
- Tez No: 7015
- Danışmanlar: PROF.DR. ÜLKÜ EMİROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ABSTRAKT Tütünde (Nicotiana tabacum ev. Harabağlar 6265) anter kültürü ile elde edilen ve kromozom sayımları ile haploid olduğu belirlenen bitkilerden alınan sap diskleri 0.2-0. 5-1. Dmg/1 2,4-D+D.2mg/l kinetin ve 0.4-1. 0-2. Dmg/1 NAA+0.2mg/l kinetin içeren ortamlarda karanlık koşullarda kültüre alındı. 2.0-1.0mg/l NAA+D.2mg/l kinetin içeren ortamların kallus gelişimi üzerine daha etkili olduğu gözlendi. 20,35,50 ve 65 gün kültür sürelerinden sonra oluşan kallusların farklılaştırma ortamlarına aktarılmaları ile elde edilen bitkilerde yapılan kromozom sayımlarında en çok dihaploid bitkinin 35 gün kültür den sonra yapılan farklılaştırmalardan elde edildiği belirlendi. Daturada (Datura innoxia) ise anter kültürü ile elde edilen haploid bitkilerden alınan sap diskleri l.Dmg/1 NAA+0.2mg/l kinetin içeren besin ortamlarına alındığında, kallus gelişiminin çok iyi olmadığı, 20 ve 35 gün kültür sürelerinden sonra yapılan farklılaştır malarda ise kallusların sürgün verme oranlarının değiştiği gözlendi. ABSTRACT Haploid plants were produced from excised anthers of Nicotiana tabacum ev. Karabağlar 6265. Stem disc explants were taken from these haploids and cultured in the dark for callus induction on Murashige- Bkoog (MS) media which contained 0.2-0. 5-1. 0mg/l 2,4-D+Q.2mg/l kinetin and D.4-1.0-2.0mg/l IMAA+D.2mg/1 kinetin. The media containing 2.0-1.0 mg/1 NAA+0.2mg/l kinetin were found to ba more efficient for callus growth. The calli produced were transferred to regeneration media after 20,35,50 and 65 days of culture. The number of dihaploids was highest fallowing differentiation after 35 days of callus culture. The stem disc explants of Datura innoxia haploid plants were cultured on MS medium supplemented with 1.0mg/l NAA+Q.2rng/1 kinetin. The calli produced were rather hard. The ability of the calli tD produce shoots on a differentiation medium after 20 and 35 days of callus culture showed a variation.
Özet (Çeviri)