Arazi toplulaştırmasında optimum parselasyon planının belirlenmesinde yöneylem araştırma tekniklerinin kullanılması üzerine bir araştırma
- Tez No: 7014
- Danışmanlar: PROF.DR. AZİZ BALCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
5. ÖZET Bu çalışma, arazi toplulaştırma kapsamına giren işlet melere toplulaştırma önces indekine eşdeğer arazi vermek ve işletme parsel uzaklığını en aza indirmek suretiyle uygulama başarısı yüksek bir parselasyon planının hazır lanmasında doğrusal programlama tekniklerinin kullanım olanaklarını araştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, öncelikle ulaşım modeline dayalı olarak geliştirilen yöntemin matematiksel formülasyonu ve temel f ilkeleri üzerinde durulmuş, yöntemin arazi toplulaştırma sına uygulanabilmesi için gerekli olan veriler belirtil ini. şt ir., I Araştırma alanı olarak Sal ihl i -Yi lmaz köyü arazileri seçilmiş ve parselasyon planlaması değişik üç varsayıma göre yapılmıştır. Bunlardan birincisinde (Seçenek I), sınıflar arası parsel değişiminin ancak sınırlı olarak yapılabilmesi öngörülmüş ve hangi işletmeye hangi sınıfta arazi verileceği sorunu ulaşım modeliyle çözümlenmiştir. İkincisinde (Seçenek II), arazi sınıfları arasında tama men parsel değişiminin yapılabileceği, üçüncüsünde (Seçe nek III) ise, aynı arazi sınıfı içersinde yer alan parsel lerin o sınıf içersinde toplulaşt ı r ı 1 abi leceği öngörül müştür. Her üç alternatifte de hangi işletmeye hangi blok- da arazi verileceği sorunu ulaşım modeli kullanılarak çözülmüştür,. Toplulaştırma öncesi durum ile aynı alan için hazır lanmış Köy Hizmetleri projesi ve yeni parselasyon desen leri değerlendirilmiş ve kar şı laşt ir ı Imı şt ı r. Buna göre elde edilen sonuçlar aşağıda sıralanmıştır. 1) Toplulaştırma öncesi ve sonrasında işletme büyük lük gruplarına giren işletmelerin sayılarında az bir- - 98 -değişim olmuştur. Bu değişim Seçenek Il'de en fazladır. 2) Araştırma alanında mevcut durumda 402 olan toplam parsel sayısı ve bir işletmeye düşen ortalama parsel sayısı toplulaştırma ile azalmış ve bu azalış Seçenek II' de en yüksek oranda gerçekleşmiştir. Bu açıdan yapılan sıralamada Seçenek I ikinci, Köy Hizmetleri projesi üçüncü ve Seçenek III. dördüncü sırada yer almıştır. t 3) Araşit uma alanında mevcut durumda 0.323 ha olan ortalama parsel büyüklüğünde toplulaştırma ile meydana gelen artış- İSeçenek Il'de Vo 323, Seçenek I'de % 300, Köy Hizmetleri projesinde % 253 ve Seçenek III 'de % 168 o!ar»ak belirlenmiştir. İşletme gruplarına ilişkin ortalama parsel büyüklüklerinde de benzer değişim izlenmiştir. 4) İşletmelere toplulaştırmadan önceki arazi sınıfı ile aynı sınıfta verilen toplam arazi alanlarının tüm araştırma alanı içinde payı Seçenek I'de % 82.10, Köy Hizmetleri projesinde % 80.93 ve Seçenek Il'de % 51.54'- dür. 5) Parsellerin şekil özellikleri yönünden yapılan değerlendirmeye göre, toplulaştırma ile düzgün şekilli parsel sayısında artış meydana gelmiş ve en fazla artış Seçenek IlI'de görülmüştür. Toplulaştırma alanında yer alan parsellerin boyutla rında da değişim olmuştur. Bu değişimler parsel boy/en oranını etkilemiş ve toplulaştırma öncesinde f = 2.94 olan boy/en oranı Seçenek I'de f = 3.54, Seçenek Il'de f=3.74 Seçenek III 'de f = 3.61 ve Köy Hizmetleri projesinde f s 3.83 olmuştur. 6) Hem gerçek uzaklığa göre hesaplanan ortalama işletme-parsel uzaklığı hem de %yol niteliği göz önüne alınarak bulunan ortalama düzeltilmiş işletme-parsel - 99uzaklığa açısından toplulaştırma öncesine göre azalma olmuş tur. En fazla azalma değerine göre Seçenek II, Seçenek I, Seçenek III ve Köy Hizmetleri projesi şeklinde bir sıra izlendiği görülmüştür. 7) Parselasyon desenlerinin genel başarısının bir ölçü tü olarak toplulaştırma ve düzelme oranları kullanılmıştır. Hem toplulaştırma oranına hem de düzelme oranına göre yapı lan sıralamada Seçenek II ilk sırada yer almıştır. Bunu Seçenek I, Köy Hizmetleri projesi ve Seçenek III izlemiştir. Bu bulgulara göre hem sini f lar arası parsel değişimini hem de işletme-parsel uzaklığını optimize etmeye yönelik ulaşım modelinin uygulanmasıyla elde edilen Seçenek I en olumlu sonucu sağlamıştır. c Toplulaştırma çalışmalarında uygulayıcı kuruluşların bu yöntemi uygulaması ile sağlayacakları yararlar aşağıdaki şekilde sıralanmıştır. 1) Toplulaştırma işlemleri daha kısa zamanda tamamlana cak, zaman, emek ve toplam proje maliyetlerinden tasarruf sağlanacakt ir./ 2) Yeni parselasyon planlarının başarısı pl anlay ıcının deneyim ve becerise bağlı olmaktan kurtarılarak bilimsel esaslara dayandırılacaktır. 3) İşletmelere mevcut durumdakinden farklı bir sınıfta arazi verilmesinden meydana gelebilecek haksızlık en aza inecekt ir. 4) Planlayıcı, hazırlanacak değişik planlar içinde en uygun olanını seçme olanağına kavuşacaktır. 5) Tüm işlemler bilgisayarla yapıldığından planlayıcıya sadece gerekli verilerin toplanması ve bilgisayar çıktısına göre yeni parselasyon deseninin çizim işlemi kalacaktır. 100 -
Özet (Çeviri)
SLNMARY The purpose of this research has been to study the possibilities of using linear programming methods in preparing parcellation plans which their applicabilities are high in order to allocate to the holdings equivalent lands in comparison to those before consolidation and to minimize the distances between farms and their plots. « In the study firstly, mathematical formulation of the method developed depending on the transportation model and its main principles have been discussed and data which are necessary for land consolidation have been dealt with. "Yılmaz Village, Salihli County, has been chosen as the research area. The parcellation planning procedure hâs been realized according to three seperate alternatives. In the first, alternative I, it has been considered that plot exchange among different classes to be restricted. The problem that the lands from which classes has to be allocated for which holdings has been solved with the transportation model, In the second, it has been assumed that plots within the blocks in different exchangable classes could be exchanged. In the third, the alternative has been based on the assumption which plot exchange has to in one class in which the plot takes a place. The problem that lands from which blocks are allocated for which holdings has been solved by using the transportation model in each alternative. The situation before consolidation and Köy Hizmetleri project planned for the same area and the new parcellation patterns obtained from this research have been compared to the others. - 101The results are as follows ; 1) It was observed a little change in the farm numbers of farm size gruups according to before and after consoli dation. The change in the second alternative is bigger than the others. 2) The present total number and average plot number per /arm in the research area' decreased aft«r consolida tion. The greatest decreasing was obtained in the second alternative plan. It was followed by alternative I, the project of Köy Hizmetleri and alternative II, in turn. 3) After the land consolidation the percents increase in average of plot size were found as follows : % #23 in alternative II, % 300 in alternative I, % 233 in project of Köy Hizmetleri, % 168 in alternative III. Similar results were observed in the averege of plot size related with farm size groups. 4) The share of the lands allocated in the same class, the same as before consolidation, for farms in the total area was found as 80.10 percent in alternative I, 80.93 percent in project of Köy Hizmetleri and 51.54 percent in alternative II. 5) According to the evaluation of shape characteris tics of the plots an increase has been found in the number of regular shaped plots after consolidation. The highest increase has been in alternative III. Dimensions of plots in the research area has also changed so length/width of the plots has been effected. Although the length/width is 2.94 before the consolidation, it has become after the consolidation 3.54 in alternative I, 3.74 in alternative II, 3.61 in alternative III and 3.83 in project of Köy Hizmetleri. 102 -6) It was observed a decrease in real and weighted average of distance between the farm and plots after the consolidation. The projects were arrenged in turn of alternative II, alternative I, alternative III and project of Köy Hizmet ler i. 7) As the criteria of the general cuccess of the parcellation patterns consolidation ratio and adjusting coefficient rates have been used. According to this criteria the plans have ranked as alternative II, alterna tive I, project of Köy Hizmetleri and alternative III. According to the results obtained in this study, the alternative I has been found as the most suitable plan. Some benefits obtained from the new method can be summar ized: 1) Consal idat ion procedures can be completed in a shorter time. Therefore savings will be provided in time, work and total project cost. 2) Performance level of parcellation plans will be depended on scientific principles rather than experiences and skills of planners. 3) An injustice which can be resulted by allocating in different class lands upon to present lands of farmers will be minimized. 4) Planner will have a possibility to choose the optimum plan among plans prepared. 5) Since all the procedures will be executed by using computer, planner is only going to collect the data and plot the new plans in respect to computer output. 103 -