Mülteci çocukların psikolojik sağlamlık ve umut düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between hope and psychological resilience levels in refugee children
- Tez No: 701527
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL EKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmada, mülteci çocuklardaki umut ve psikolojik sağlamlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Umut ve psikolojik sağlamlık değişkenlerinin cinsiyet değişkenine göre farklılık gösterip göstermediği ve umut değişkeninin psikolojik sağlamlık değişkenini yordayıp yordamadığı araştırmanın alt amaçları arasındadır. Bu araştırma, ilişkisel tarama türünde tasarlanmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu 2020-2021 eğitim öğretim yılında Hatay Reyhanlı Eğitim Köyü'nde öğrenim görmekte olan 117'si (%64,6) kız ve 64'ü (%35,4) erkek olmak üzere toplam 181 Türkçe bilen mülteci çocuk oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin toplanmasında Snyder ve arkadaşları (1997) tarafından geliştirilen Çocuklarda Umut Ölrogerçeği ve kısa form çalışması Liebenberg, Ungar ve LeBlanc (2013) tarafından yapılan Çocuk ve Genç Psikolojik Sağlamlık Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın verileri SPSS 21.0 programı kullanılarak çözümlenmiştir. Gruplar arası (cinsiyet) ortalamaların karşılaştırmasında fark testlerinden Bağımsız Gruplar t-Testi kullanılmıştır. Değişkenler arasında istatiksel açıdan anlamlı bir ilişkinin olup olmadığını incelemek üzere Pearson Çarpım Moment Korelasyon analizi; Umut Ölçeği puanlarının Psikolojik Sağlamlık Ölçeği puanlarını yordama düzeyini belirlemek için ise Basit Regresyon Analizi tekniği kullanılmıştır. Mevcut araştırmanın sonucunda umut ve psikolojik sağlamlık değişkenlerinin cinsiyete göre anlamlı düzeyde farklılaşmadığı bulgularına ulaşılmıştır. Umut ölçeği puanları ile psikolojik sağlamlık ölçeği puanları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Yapılan Basit Regresyon Analizi sonucunda, umut ölçeği puanlarının psikolojik sağlamlık ölçeği puanlarındaki toplam varyansın %42' sini açıkladığı bulunmuş, umut değişkeninin psikolojik sağlamlık değişkenin üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular ilgili literatür ile büyük oranda benzerlik göstermektedir. Umut değişkeninin psikolojik sağlamlık değişkeni üzerinde yordayıcı bir etkiye sahip olması, mülteci çocuklarda psikolojik sağlamlık düzeyini artırmaya yönelik yapılacak çalışmalarda umut ile ilgili çalışmalara ağırlık verilebileceğini göstermektedir. Bu bulgular mülteci çocuklarla çalışmalar yapan uzmanlar için yol gösterici niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the relationship between hope and psychological resilience levels in refugee children. Whether the hope and psychological resilience variables differ according to the gender variable and whether the hope variable predicted the psychological resilience variable are among the sub-objectives of the study. This research is designed in relational scanning type. The sample group of the study consists of a total of 181 Turkish-speaking refugee children, 117 (64.6%) girls and 64 (35.4%) boys studying in Hatay Reyhanlı Eğitim Köyü in the 2020-2021 academic year. Hope in Children Scale developed by Snyder et al. (1997) and Child and Adolescent Psychological Resilience Scale developed by Liebenberg, Ungar, and LeBlanc (2013) were used for data collection. The research data were analyzed using the SPSS 21.0 program. Independent Groups t-Test, one of the difference tests, was used for comparing the mean scores between the groups. Pearson Product Moment Correlation analysis was used to examine whether there is a statistically significant relationship between variables; Simple Regression Analysis technique was used to determine the predictive level of Hope Scale scores for Psychological Resilience Scale scores. As a result of the research, it was found that the variables of hope and psychological resilience did not differ significantly according to gender. A positive and significant relationship was found between the scores of hope scale and psychological resilience scale. As a result of the Simple Regression Analysis, it was found that the hope scale scores explained 42% of the total variance in the psychological resilience scale scores, and it was concluded that the hope variable had a significant effect on the psychological resilience variable. The findings obtained are largely similar to the relevant literature. The fact that the hope variable has a predictive effect on the resilience variable shows that studies on hope can be focused on in studies to increase the level of resilience in refugee children. These findings are indicative for experts working with refugee children.