Öğrencilerdeki iki dillilik olgusunun fen bilgisi ders başarısı ile ilişkisi
The relationship of bilinguality of students with the achievement of science course
- Tez No: 701526
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDA TÜRKİŞ, DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu araştırmada 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılında Diyarbakır İli'nin Çermik İlçesi'ndeki anadilleri, eğitim aldıkları dilden farklılık gösteren ve Ordu İli Çamaş ilçesinde anadili ile eğitim gören ortaokul 5. sınıf öğrencisi 67 kişi ile çalışılmıştır. Çalışmada anadilinde eğitim gören öğrenciler ile anadilinden farklı bir dilde eğitim gören öğrencilerin Fen Bilimleri dersi ders başarıları ve okuduğunu anlama başarıları incelenmiştir. Cinsiyet değişkeninin tek dilli ve iki dilli öğrencilerin okuduğunu anlama başarıları ve fen başarıları üzerinde bir etkisi olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Anadili farklı öğrencinlerin Fen Bilimleri ders başarısı ile okuduğunu anlama başarısı arasında pozitif yönlü ve yüksek düzeyde bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, 67 middle school 5th grade students whose mother tongue is different from the language they are taught in Çermik district of Diyarbakır in the 2019-2020 academic year and are educated with their mother tongue in the town of Camas, Ordu. In the study, the success of the Science course and reading comprehension of the students studying in their mother tongue and those studying in a language other than their mother tongue were examined in the study. It was revealed that gender does not have an effect on the reading comprehension and science achievement of monolingual and bilingual students. It was concluded that there is a positive and hing level relationship between the success of the science courses of students with different native languages and their reading comprehension.