Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde bebeği olan annelerin anksiyete düzeylerinin emzirme öz yeterlilik ve bebeklerini besleme tutumlarına etkisi
Effect of anxiety levels on breastfeeding self-sufficiency and feeding attitudes of mothers with babies in neonatal intensive care unit
- Tez No: 701528
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA ELMAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde bebeği yatan annelerin bebeklerinin sağlığı konusunda endişelenmesi ve yaşamsal kaygı duyması bebeklerini anne sütü ile beslenmesine engel olabilmektedir. Annelerin stres düzeyleri, yaşamış ve yaşamakta oldukları duyguları emzirmeye karşı hissettikleri özgüveni ve yeterlilik algılarını, bebeklerini anne sütü ile besleme yatkınlığını etkileyebilir. Bu anlamda çalışmada annelerin anksiyete düzeylerinin, emzirme öz yeterlilikleri ve bebeklerini besleme tutumları üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Tanımlayıcı tipte yapılan çalışmanın örneklemine Giresun Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde bebeği olan 138 anne alınmıştır. Veriler Tanıtıcı Bilgi Formu, Preterm Bebeklerin Anneleri İçin Emzirme Öz Yeterlilik Ölçeği, Iowa Beslenme Tutum Ölçeği ve Durumluk/Sürekli Kaygı Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerinin analizinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, t testi, Anova, Mann Whitney U ve Kruskal Wallis ve MANOVA kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mothers', whose babies are hospitalized in the Neonatal Intensive Care Unit, being worried about the health of their babies and their vital concerns may prevent their babies from being fed with breast milk. Mothers' stress levels, feelings they have experienced and have been experiencing may affect their self-confidence and perceptions of efficacy towards breastfeeding, and their predisposition to breastfeed their babies. In this sense, it has been aimed to determine the effects of mothers' anxiety levels on breastfeeding self-efficacy and their attitudes towards feeding their babies. 138 mothers who had babies in the Neonatal Intensive Care Unit of Giresun Gynecology and Pediatrics Training and Research Hospital have been included in the sample of this descriptive study. Data have been collected with the Introductory Information Form, Breastfeeding Self-Efficacy Scale for Mothers of Preterm Babies, Iowa Feeding Attitude Scale, and State/Trait Anxiety Scale. Descriptive statistical methods, T test, Anova, Mann Whitney U and Kruskal Wallis and MANOVA have been used in the analysis of the data.