Reklam ajanslarının dijital dönüşüm analizi
Digital transformation analysis of advertising agencies
  1. Tez No: 701575
  2. Yazar: ERCAN ULUSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METE ÇAMDERELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklam ve Stratejik Marka İletişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Şüphesiz günümüzde internet kullanımı oldukça fazladır. Özellikle gelişen altyapı çözümleri ve teknojinin mobilizasyonu sağlanmasıyla birlikte internet kullanımı günlük bazda tahmin edilenin de çok üzerinde seyretmektedir. Ülkemizde hemen her bireyin internet kullanıcısı olduğu söylenebilir. İnternet kullanım oranı 2020 yılında 16-74 yaş grubundaki bireylerde %79,0 oldu. Bu oran, bir önceki yıl %75,3'tü. İnternet kullanım oranı cinsiyete göre incelendiğinde; bu oranın erkeklerde %84,7, kadınlarda %73,3 olduğu görüldü. İnternet kullanımının yoğun olması markaların interneti bir reklam unsuru olarak görmelerine yol açmıştır. Markalar, internet kullanıcılarına ulaşmak için reklam bütçelerinde internet reklamlarına da yer ayırmıştır. Birçok markanın internet reklam bütçesi diğer mecralara oranla daha fazla yer tutmaktadır. Bu nedenle reklam ajanslarının dijital dünyaya uygun reklam tasarıları oluşturması gerekmektedir. Markalar hedef kitlelerini alışverişe teşvik etmek amacıyla internetin iletişim diline uygun reklam çalışmaları gerçekleştirmelidir. Bu noktada reklam ajanslarının desteği de yadsınamayacak seviyede önem kazanmıştır. Reklam ajansları da bünyesindeki dijital kadroların sayısını arttırmış ve bu alandaki istihdam sirkülasyonunu doğru yönetmeye yoğunlaşmıştır. Bu çalışma reklam ajanslarının dijital çözümler üretirken teknolojinin ve dijital dönüşüm trendlerinden hangi oranda yararlandığını incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Türkiye'de reklam sektörünün gelişimi, reklam ajansı türleri ve reklam ajanslarının organizasyonel yapısı incelenecektir. İkinci bölümde ise, Türkiye'de dijital dönüşüm olgusunun gelişimine ve dijital dönüşüm kavramının reklam ajansları üzerindeki yansımalarına yer verilmiştir. Türkiye'deki reklam ajanslarının dijital dönüşüm seviyelerini ölçmeye yönelik gerçekleştirilen araştırmada bulguların analiz edilerek ve bulgulara ilişkin çıkarım ve değerlendirmeler yapılarak çalışma sonlandırılacaktır. Bu bağlamda reklam ajanslarının dijital dönüşümüne bir bakış gerçekleştirilmiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
Technological developments brought by the contemporary world are swiftly shaping our life. At the top of these developments there are reaching information almost from everywhere and doing many of our daily life practices is possible wherever we are via mobile devices. While the usage of devices such as mobile phones, tablets, laptops, smartwatches, etc. make it easier to do many activities in our daily life, the experience of these devices has become quite significant. in recent years, consideration of the user experience has come to the forefront, especially on websites and mobile apps. User experience can be defined as the experience of a user on any product or system, though many factors might shape this experience. Designing systems in a manner that prioritizing user experience has been beneficial for designers as well as the users in many aspects. The user experience is a process that starts beforehand a user uses a system and is continuous afterward. Such a long-lasting experience of a user who will form a connection with these systems requires the most efficient designs possible. The user experience is needed to pay attention to within the competition since technological developments have made it easier to capture technical perfection and enabled millions of systems to compete within their domains. In this article, based on the concept of user experience the concept of usability is being discussed and the usability of the most clicked news websites in Turkey analysis is conducted.