Bilinçli farkındalığın iş tutumları ile arasındaki ilişkide psikolojik sermayenin ve öz-düzenlemenin aracı rolü
The mediating role of psychological capital and self-regulation on the relationship between mindfulness and work attitudes
- Tez No: 701574
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHLİKA SARAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
1980 yılından itibaren bilinçli farkındalığı konu alan çalışmaların sayısı incelendiğinde, son yıllarda yayın sayısının katlanarak arttığı görülmektedir. Ancak bilinçli farkındalığın çalışanların iş tutumları üzerine olan etkilerini konu alan araştırmaların sayısı genel araştırmalar içerisinde oldukça küçük bir yüzdeyi kapsamaktadır. Bu araştırmanın öncelikli amacı, araştırmaya rehberlik eden teorik çerçeve kapsamında bilinçli farkındalık ile çalışan iş tutumları arasındaki ilişkiyi incelemek ve bu ilişkilerde psikolojik sermaye ve öz-düzenlemenin aracı rollerini analiz etmektir. Araştırmanın amacını gerçekleştirebilmek için araştırma hipotezleri mevcut literatürdeki açığı gidermeye yönelik olarak tasarlanmıştır. Bilinçli farkındalığın örgütsel stres, iş performansı, iş tatmini, işe tutkunluk ve tükenmişlik üzerinde bir etkisi olacağı ve bu etkide psikolojik sermaye ve öz-düzenlemenin aracı bir role sahip olacağı öngörülmektedir. Geri dönüşlerin hızlı ve yüksek oranda olması için araştırma verileri çevrimiçi anket yönteminden yararlanılarak toplanmıştır. Araştırmanın ana kütlesini sektör ayrımı gözetmeksizin kurumsal şirketlerde çalışan yönetici, beyaz yaka ve mavi yaka bireyler oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
When the number of studies on mindfulness since 1980 are examined, it can be seen the number of publications has increased exponentially in recent years. However, studies related to the effects of mindfulness on employees' work attitudes only cover a small portion of these studies. The primary purpose of this research is to examine the relationship between mindfulness and employee work attitudes and analyze the mediating roles of psychological capital and self-regulation in these relationships within the theoretical framework that guiding this research. To study these goals, the research hypotheses are designed to fill the gap in the literature. It is predicted that mindfulness will affect organizational stress, job performance, job satisfaction, job engagement, burnout; and psychological capital and self-regulation will have a mediating role in this effect. Research data were collected using an online survey method to obtain a fast and high response rate. The research sample includes managers, white-collar and blue-collar employees from all industries.