Sosyal medya kampanyalarında reklam ajanslarının rolü
The role of advertising agencies in social media campaigns
  1. Tez No: 965576
  2. Yazar: BENGİSU TAŞDELEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ÖZLEM ATAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklamcılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışma, dijital dönüşümün etkisiyle reklam ajanslarının sosyal medya kampanyalarındaki konumunu ve işlevsel rollerindeki dönüşümü incelemeyi amaçlamaktadır. Nitel araştırma yöntemi temelinde yapılandırılan araştırma, İzmir Reklamcılar Derneği'ne üye ve İzmir merkezli ajansların yönetici ya da yetkili düzeydeki temsilcileriyle gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla yürütülmüştür. Görüşmelerden elde edilen veriler, MAXQDA yazılımı aracılığıyla analiz edilerek dört ana tema ve bu temalara bağlı alt kodlar doğrultusunda çözümlenmiştir. Araştırma bulguları, reklam ajanslarının dijitalleşme çağında yalnızca yaratıcı içerik sağlayıcıları değil, aynı zamanda stratejik ortaklar olarak konumlandığını ortaya koymaktadır. Ajansların sosyal medya kampanyalarına sağladığı katkılar; içerik üretiminden medya planlamasına, hedef kitle analizinden yapay zekâ tabanlı araçların kullanımına kadar çok boyutlu bir çerçevede değerlendirilmektedir. Ajansların, dijitalleşmenin getirdiği yeni araçlara uyum sağlayarak firmalara rehberlik eden ve stratejik karar süreçlerinde yönlendirici rol üstlenen yapılarına dönüştüğü görülmektedir. Katılımcı görüşlerinden elde edilen bulgular, ajansların yalnızca dış kaynaklı hizmet sağlayıcılar değil; aynı zamanda uzun vadeli ve sürdürülebilir kurumsal işbirliklerinin paydaşları haline geldiklerini göstermektedir. Özellikle platforma özgü içerik geliştirme, kurumsal iletişim bütünlüğünü sağlama ve rakip analizleri üzerinden strateji üretme gibi yetkinlikler ajansları vazgeçilmez kılmaktadır. Buna ek olarak, ajansların farklı sektörlerden elde ettiği deneyimler, firmalara sektörel içgörü kazandırmakta ve rekabet avantajı sağlamaktadır. Çalışma bulguları, dijital dönüşümün reklam ajanslarına olan ihtiyacı ortadan kaldırmak yerine, bu ihtiyacı yeniden biçimlendirdiğini göstermektedir. Ajanslar, yalnızca teknolojik yeterlilikleriyle değil; yaratıcı düşünme biçimleri, veri temelli stratejileri ve çok katmanlı işbirliği yaklaşımlarıyla dijital çağın gereklerine adapte olarak kurumlar için partner haline gelmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the position of advertising agencies in social media campaigns and the transformation of their functional roles under the influence of digital transformation. The research, structured on the basis of the qualitative research method, was conducted through semi-structured interviews with managers or senior representatives of agencies that are members of the İzmir Association of Advertisers or are based in İzmir. The data obtained from the interviews were analyzed using MAXQDA software and interpreted through four main themes and their associated sub-codes. The research findings reveal that advertising agencies are positioned not only as creative content providers but also as strategic partners in the digital age. The contributions of agencies to social media campaigns are evaluated within a multidimensional framework, ranging from content creation to media planning, from audience analysis to the use of AI-based tools. It is observed that agencies have transformed into structures that guide firms by adapting to the new tools brought by digitalization and by taking on a guiding role in strategic decision-making processes. Findings obtained from participant opinions indicate that agencies are not merely external service providers but have become stakeholders in long-term and sustainable institutional collaborations. Particularly, competencies such as developing platform-specific content, ensuring consistency in corporate communication, and producing strategy based on competitor analysis make agencies indispensable. Additionally, the experiences that agencies gain from various sectors provide companies with sectoral insight and offer competitive advantages. The findings of the study show that digital transformation does not eliminate the need for advertising agencies, but rather reshapes this need. Agencies become partners for institutions by adapting to the requirements of the digital age not only through their technological competencies but also through their creative thinking, data-driven strategies, and multi-layered collaboration approaches.