Sosyal devlet ilkesi açısından gelir vergisi tarife ve oranları
Income tax tariffs and rates in terms of social state principle
  1. Tez No: 701617
  2. Yazar: SUDE SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENKER GÖKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Dünyada yaşanan son gelişmelere bakıldığında vergi adaleti ilkesinin önemi anlaşılacak olup, bu ilkenin anlamının hukukun temel değerleriyle doldurulması gerekmektedir. Bu kapsamda, hukuki bir değer olarak vergi adaletinin tespiti, iki farklı yolla yapılabilmektedir. Bunlar; Özgürlük kavramı yoluyla vergi adaletinin tespiti ve sosyal devlet ilkesi yoluyla vergi adaletinin tespiti olup kullanılacak vergi tarifesinin seçimi de bu ayrımda hangi vergi adaletinin tespit edileceğine bağlıdır. Çalışmanın birinci bölümünde öncelikle vergi adaleti ile bağlantılı vergilendirme ilkelerinden bahsedilecektir. Çalışmanın ikinci bölümünde, adalet ilkesi, hukuki değer olarak vergi adaletine dayanılarak yapılan tasnifte özgürlük kavramı kapsamında vergi adaleti ve sosyal devlet ilkesi kapsamında vergi adaleti detaylıca incelenecektir. Çalışmanın üçüncü bölümünde, vergilendirmede sosyal adaletin gerçekleştirilmesinde kullanılan bir araç olarak artan oranlı vergi tarifeleri ve düz oranlı vergi tarifesi incelenecektir. Artan oranlı vergi tarifeleri ile düz oranlı vergi tarifeleri ayrı ayrı incelendikten sonra ayrıca vergi adaleti çerçevesinde tarifelerin karşılaştırması yapılmaktadır. Son olarak Türk Gelir Vergisinde kullanılan tarifenin değerlendirmesine, eleştirisine ve önerilere yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
The importance of the principle of tax justice is understood considering the latest developments in the world. The meaning of this principle should be filled with the fundamental values of law. In this context, the determination of tax justice as a legal value may be done in two different ways: Determining tax justice through the concept of freedom and determining tax justice through the principle of social state. The choice of the tax tariff to be used depends on which tax justice will be determined in this distinction. In the first part of the study, taxation principles related to tax justice will be primarily evaluated. In the second part of the study, the principle of justice will be based on tax justice as a legal value. In this regard, tax justice within the scope of the concept of freedom and tax justice within the scope of the social state principle will be analyzed in detail. In the third part of the study, progressive tax tariffs and flat tax tariffs will be examined as a tool used in the realization of social justice in taxation. Progressive tax tariffs and flat tax tariffs will be examined separately. In addition, the tariffs will be compared within the framework of tax justice and the evaluation, criticism and suggestions of the tariff used in the Turkish Income Tax will be included.