Alkol dışı yağlı karaciğer hastalığında bütün sebeplere bağlı mortalite ile ilişkili faktörler
Factors associated with all-cause mortality in nonalcoholic fatty liver disease
- Tez No: 701618
- Danışmanlar: PROF. DR. ULUS SALİH AKARCA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş ve Amaç: Alkol dışı yağlı karaciğer hastalığı (NAFLD) prognozunun öngörülebilmesidaha agresif seyir gösterecek hastaların seçilebilmesi ve takiplerinin buna göre yapılmasınımümkün kılabilecektir. Bu retrospektif kohort çalışmada NAYKH hastalarının yaşam süresiile ilişkili parametreler araştırılmış ve prognostik bir indeks geliştirilmesi amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: Kliniğimizde Ocak 1996 – Ekim 2020 arasında NAYKH randevuyla alınan995 hasta değerlendirmeye alındı. Bu hastalardan başka bir karaciğer hastalığı olanlar, yeterlive güvenilir bazal verisi olmayanlar, kimlik ve protokol numarası olmayanlar, ölümbilgilerine ulaşılamayanlar, başka bir sebep bulunamamasına rağmen transaminaz değerleri>10xNÜS olanlar çalışmadan çıkartılmıştır. Hastaların ilk baş vurdukları sıradaki demografikverileri, kan biyokimyası, hemogram, ultrason bulguları, varsa biyopsi bulguları ile yaşamsüresi arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Sürekli değişkenler için Cox regresyon analizi, kategorik veriler için Kaplan-Meieranalizi kullanıldı. Sürekli değişkenlerin hepsi ROC analizi ile kategorik hale getirildi ve buşeklide tekrar analiz edildi. Yaşam süresi ile ilişkili bulunan bütün veriler çoklu Coxregresyon analizine alındı. Bulgular: Değerlendirmeye alınan toplam 995 hastanın 528'i (% 53,1) kadın, 467'si (%46,9)erkekti. Ortalama yaş 51,6±12,4 yıl, takip süreleri 3,87±4. 63 (median 2. 15) seneydi.Ortalama yaşam süresi 21,1 yıl (%95 CI 20,233 - 22,025), 5 ve 10 yıllık yaşam sürelerisırasıyla %92,68±0. 88, %85,0±1. 46'ydı. Başvuru esnasındaki çok sayıdaki parametredenyaş, trombosit sayısı, GGT, albumin, protrombin zamanı, hemoglobin düzeyi bağımsız olarakyaşam süresi ile ilişkilendirilmiştir. Bu parametrelerden oluşturulan prognostik indeks (PI) ( (0,06368 x Yaş) –(0,000003948 x Trombosit) + (0,7642 [Eğer GGT>57 ise]) - (0,4860 x Albumin) + (0,9595[Eğer PT>12. 7 ise]) - (0,6668 [Eğer Hb erkeklerde >13. 1, kadınlarda >11.
Özet (Çeviri)
Background & aims: Predicting the prognosis of non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD)will enable the selection of patients with a more aggressive course and their follow-upaccordingly. In this retrospective cohort study, parameters related to life expectancy ofNAFLD patients were investigated and aimed to establish a prognostic index. Methods: Between January 1996 and October 2020 in our clinic, 995 patients with NAFLDwere evaluated. Among these patients, those who had liver disease with other etiologies, didnot have sufficient and reliable baseline data, did not have an identity and protocol number,whose death information could not be reached, and those with transaminase values >10xULNeven if no other cause was not found were excluded from the study. The relationshipsbetween the demographic data of the patients at the time of their first presentation, bloodbiochemistry, hemogram, ultrasound findings, biopsy findings, if any, and life expectancywere investigated. Cox regression analysis was used for continuous variables and Kaplan-Meier analysis was used for categorical data. All continuous variables were dichotomized byROC analysis and reanalyzed in this way. All data associated with survival were included inmultiple Cox regression analysis. Results: Of the 995 patients included in the evaluation, 528 (53. 1%) were female and 467(46,9%) were male. The mean age was 51,6±12. 4 years, and the follow-up period was3,87±4,63 (median 2. 15 years). Mean survival time was 21,1 years (95% CI 20,233 vs.22,025), 5- and 10-years survival rates were 92,68±0. 88% and 85,0±1. 46%, respectively.Age, platelet count, GGT, albumin, prothrombin time, hemoglobin levels were independentlyassociated with survival among several parameters at the time of admission. Prognostic index(PI) generated from these parameters ( (0,06368 x Age) – (0,000003948 x Platelets) + (0,7642[If GGT>57]) - (0,4860 x Albumin) + (0,9595) [If PT is >12. 7%]) - (0,6668 [If Hb is >13,1in men, >11,9% in women])) has a sensitivity of 86,1% and a specificity of 84% (AUC: 0.912 (AUC: 0,912)) in predicting mortality based on the cut-off value of >2,1573 ( 95%CI: 0.887 to 0.