Fibromiyalji sendromunda özdeşleşme düzeneğinin erken dönem nesne ilişkileri bağlamında incelenmesi
Examination of the mechanism of identification in fibromyalgia syndrome in the context of early object relations
- Tez No: 701652
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYLİN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, fibromiyalji sendromu tanısı almış kişilerle psikanalitik yönelimli, klinik gözlem ve görüşme ile nitel bir çalışma yürütülmüştür. Çalışmanın ilk bölümünde, çalışmanın konusuna ilişkin olarak fibromiyalji sendromunun etiyolojisi, psikanalitik kuramda beden, ağrı, özdeşleşme düzeneği ve erken dönem nesne ilişkileri incelenmiştir. Bu inceleme, fibromiyalji sendromunda özellikle öznenin kurulumunun oldukça temel bir rol oynadığını göstermektedir. Çalışmanın ikinci bölümünde, 25 yaş üstü, 2 kadın katılımcı ile -16 ve 10 hafta olarak- yürütülen psikanalitik yönelimli klinik gözlem ve görüşme değerlendirmesi sunulmuştur. Seanslar yaklaşık 45 dakika olarak planlanmıştır. Çalışma sürecinde düzenli olarak süpervizyon desteği alınmıştır. Bu bağlamda, bu çalışma göstermektedir ki Öteki ile ayrışma, öznenin kurulumu psikosomatik klinikte ve özellikle fibromiyalji sendromunun deneyimlenmesinde oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Ancak gözlenmiş olan iki vakada da ayrılık ya da bir yakının kaybı psikosomatik semptomların başlangıcını ve artarak devam edişini etkilemektedir. Bu bedensel semptomlar, zihinselleştirme yetisindeki yetersizliğe bağlı olarak simgesel anlamdan yoksundur. Bu sebeple bu semptomlar için doğrudan beden gerçeğinden söz edilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, a qualitative examination was conducted by psychoanalytically oriented clinical observation and interview with people who were diagnosed with fibromyalgia syndrome. In the first part of the study, the aetiology of the fibromyalgia syndrome, the body in psychoanalytical theory, the mechanism of identification, pain, and early object relations are examined. This examination shows that the constitution of the subject is especially important in fibromyalgia syndrome. In the second part of the study, an evaluation of the psychoanalytically oriented clinical observations and interviews which was conducted with two female participants (for 16 and 10 weeks) aged over 25 years was presented. Sessions were planned for approximately 45 minutes. The sessions were supervised throughout the study. In this respect, this study shows that separation from the Other and the constitution of the subject play an important role in the psychosomatic clinic, especially in the experience of fibromyalgia syndrome. However, in both cases that observed, separation or the loss of a relative affects the outset or the increase of the psychosomatic symptoms. These bodily symptoms lack symbolic meaning due to the inability to mentalization. Therefore, the real of the body can directly be mentioned for these symptoms.