Reklam afişlerinde vegan kimliği temsili: PETA örneği
Presentation of vegan identity in advertising posters: The PETA example
- Tez No: 701651
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YAKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Public Relations, Advertising, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Veganlık, tarihin çok eski dönemlerine dayanan, bazı büyük dinlerin başlangıcından itibaren farklı gerekçelerle uygulanan bir beslenme biçimi, yaşam tarzı ve bir kimlik unsurudur. Küreselleşme ve iletişim teknolojilerinin gelişmesi ile kolayca ulaşılabilen bilgi, bireysel ve toplumsal olarak değişimi tetiklemiş, son yıllarda vegan düşüncenin yayılmasında etkili olmuştur.“Reklam Afişlerinde Vegan Kimliğinin Sunumu: PETA Örneği”adlı tez çalışmasında, kimlik ve temsil kavramları ve vegan kimliğinin tezahürleri üzerine araştırmalar yapılmıştır. Geleneksel medya, sosyal medya ve reklamcılıkta kimlik temsillerinden örnekler sunulmuştur. Reklamlarda kimlik temsili, reklamı yapılan ürünle ilgili baskın bir özellik ele alınarak dolaylı ya da dolaysız bir şekilde sunulmaktadır. Reklamcılığın her alanında olduğu gibi, vegan reklam kampanyalarında da strateji belirlenirken, vegan düşünce karşıtı hedef kitlenin önyargıları belirlenerek bu ön yargılar sonlandırılmaya çalışılmaktadır. Dünya çapında faaliyetleriyle adını duyuran PETA organizasyonu, yönlendirme gücü yüksek olan bir kurum olarak çalışma örneklemi olarak seçilmiştir. PETA reklam afişlerindeki vegan kimliği sunumları incelenmiş, veganlığı, hangi yönüyle baskın olarak ele aldığı, toplumu yönlendirmek istediği incelenmiştir. Çeşitli işaret birimlerinden oluşan afiş tasarımlarında yer alan imgeler göstergebilim açısından değerlendirilmiştir. Çalışmalar sonucunda, veganlık düşüncesinin modern dünya içerisinde reklamcılık enstrümanlarını etkin bir şekilde kullanarak, hedef kitle üzerinde sosyal etki yarattığı ve daha yaygın bir kitleye ulaşmayı başardığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Veganism is a diet, lifestyle and an element of identity that dates back to ancient times and has been practiced for different reasons since the beginning of some major religions. With the development of globalization and communication technologies, easily accessible information has triggered individual and social change, and has been effective in the spread of vegan thought in recent years. In the thesis titled“Presentation of Vegan Identity in Advertising Posters: The PETA Example”, researches were conducted on the concepts of identity and representation and the manifestations of vegan identity. Examples of identity representations in traditional media, social media and advertising are presented. Identity representation in advertisements is presented directly or indirectly by addressing a dominant feature of the advertised product. As in all areas of advertising, while determining the strategy in vegan advertising campaigns, the prejudices of the anti-vegan target audience are determined and these prejudices are tried to be ended. PETA organization, which has made a name for itself with its activities around the world, was chosen as a study sample as an institution with a high steering power. The vegan identity presentations on PETA advertising posters were examined, and it was examined in which aspect it dominated veganism and wanted to direct the society. The images in the poster designs consisting of various sign units were evaluated in terms of semiotics. As a result of the studies, it has been seen that the idea of veganism has created a social impact on the target audience and succeeded in reaching a more widespread audience by using the advertising instruments effectively in the modern world.