Doğal koşullarda anopheles sac harovi favrenin biyolojisi
  1. Tez No: 8509
  2. Yazar: ESİN ALTEN(HALICILAR)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BOŞGELMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZE Bu çalışmada, doğal koşullarda A. Sacharovi'nin biyolojisi araştırılmıştır. A. sacharovi 'nin yumurta inkübasyon süresi, yumurta açılma oranı, farklı beslenme koşullarında larva, pupa süreleri ile erginleşme oranları tesbit edilmiş ve hayat tabloları düzenlenmiştir. Laboratuvar koşulunda yumurta inkübasyon süresi 1.87 ± 0.008 gün, yumurta açılma oranı % 99.6, doğal koşullarda bu oran % 99.3, inkübasyon süresi ise 2.44 ± 0.01 gün olarak tesbit edilmiştir. En yüksek erginleşme oranı % 76.4 ile larvaların Potamogeton cerfoliatus L. bulunan ortamda Balık Yemi * Bira Mayası * Krikkrak ile beslenmesi koşulunda bulunmuştur. Bu koşulda toplam erginleşme süresi dişilerde 22.53 ± 0.22, erkeklerde 19.95 ± 0.29 gündür. Değişik tuz konsantrasyonlarında larva, pupa süreleri ile toplam erginleşme süresi ve erginleşme oranları tesbit edilmiş, en yüksek erginleşme oranı % 0.5 tuzlulukta, % 21.2 olarak belirlenmiştir. ömür uzunluğu, dişilerde erkeklere göre az bir farkla daha uzun dur. Doğal koşullarda yabancı kökenli Bacillus thuringiensis var. isreelensis (H-14) ve_B_._ sphaericus suşları ile Bactimos, Teknar ve Bactimos ve Teknar larvalar üzerinde 24 saat sonunda % 100 etki gösterirken. Fıstık yağında aynı sonuç dozlara bağlı olarak 2-4 gün sonra tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
S ü M MARY in this study, the biology of A. sacharovi was investigated under natural conditions. Egg incubation period,, hatching rates, the periods of larval and pupal development., adults emergence rates were investigated under different food conditions and their life tables were established. The incubation period of eggs was 1.87 ± 0.008 days and hatching rate was 99.6 % under laboratory conditions while it was 99.3 % and incubation period was 2.44 ± 0.01 days under natural conditions. The Rtaxircum rate of adults emergence was 76.4 % in larvae which were fed with Potamogeton perfoliatus L. * Fish raeal * Brewer's yeast * Creaker.. Total developmental period was found as 22.53 ± 0.22 d ay. for feraales and 19,95 ± 0.29 days for niales in this condition. Larval and pupal developmental periods and adults emergence rates were observed in different salt concentrations. The maximum emergence rate was found as 21.2 % in 0.5 % salt concentration. The longevity of females was a little bit longer than ^ales under all studied conditions. The effects of Bacillus thuringiensis var. israelensis (H-14), _B. sphaericus strains and Bactirsos, Teknar and Groundnut oil on larvae populations were investigated unûûr natural conditions. 40 rr.g/lt dose of USA-Bt-israelensis, BHI-1533, BHI-SS-1 were found effective at the rate of 100 %. 15 rag/It and 30 nsg/lt doses of _B. sphaericus strains were found more effective than the other strain. Bactimos and Teknar were 100 % effective on larvae in 24 hours. The sarae result was obtained with groundnut oil in 2-4 days depending on the doses.