Allerjik olaylara neden olan barsak parazitleri
- Tez No: 70174
- Danışmanlar: PROF. DR. H. AYDINTEN KUMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Allerjik ürtiker yakınması olan 210 olgunun 44'ünde (%20.9) parazit saptanmış olup, 18 olguda (%40.90) G. intestinalis, bir olguda (%2.27) G. intestinalis, B. Hominis, ve H. nana birlikte, bir olguda (%2.27) G. intestinalis ve E. coli beraber, 15 olguda (%34.09) E. vermicularis, 3 olguda (%6.81) T. saginata, 3 olguda (%6.81) E. histolytica, bir olguda (%2.27) B. hominis, bir olguda (%2.27) H. nana, bir olguda (%2.27) E. hartmanni saptanmıştır. Allerjik ürtiker yakınması olup, parazit saptanan 44 olgunun 34'ünde (%77.27) eosinofil değerleri ve 36 olguda (%81.81) IgE düzeyleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY 210 patients with allergic urticaria were examined parasitologically and one or more kind intestinal parasites were found in 44 (20.9 %) of them. G.intestinalis was found in 18 (40.90 %), G. intestinalis, B. hominis and H. nana together was found in 1 (2.27 %), G. intestinalis, E. coli together was found in 1 (2.27 %), E. vermicularis was found in 15 (34.09 %), T. saginata was found in 3 (6.81%), E. histolytica was found in 3 (6.81 %),B. hominis was found in 1 (2.27 %), H. nana was found in 1 (2.27 %), E. hartmanni was found in 1 (2.27 %) of the stool samples. We measured the blood eosinophils 34 (77.27 %) and serum IgE levels 36 (81.81 %) of the 44 patients with allergic urticaria and parasites.