T lenfositlerinin Leishmania antijenleri ile in vitro immunolojik eğitimi üzerinde çalışmalar
- Tez No: 70175
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ALİ ÖZCEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET İnsan T hücrelerini uyaran leishmanial antijenler, aşı çalışmaları için iyi bir aşı adayı olarak nitelendirilmektedir. Çalışmamızda rekombinant leishmanial antijenler ve Leishmania eriyik antijeni kullanılarak, sağlıklı donorlerden elde edilen lenfositler in vitro kültür ortamında“eğitilmişlerdir”. LelF ve“GMCSF + LeEF”kombinasyonu, antijene spesifik T hücre serilerinin oluşturulmasındaki etkinlikleri açısından kıyaslanmışlardır. Çeşitli leishmanial antijenler (TSA- MAPslA, LmSTIl, Ldp23) ve leishmanial eriyik antijeni, LelF kullanılarak veya LelF olmaksızın hücrelerin“eğitilmesinde”kullanılmışlardır. LelF, makrofaj ve dendritik hücrelerden EL- 12 sentezini sağlayan bir rekombinant leishmanial antijendir. LeEF'in rekombinant leishmanial antijenlerle olan kombinasyonunun, antijenlerin tek başlarına adjuvant olmaksızın kullanıldığı T hücre serilerine göre, daha fazla antijene spesifik oldukları, proliferasyon ölçümleri ve EFN-y sentezi ile gösterilmiştir. Yine bu hücre serilerinin antijene spesifik cevap verirken, LeEF'e karşı“anti-LeEF”cevabı geliştirmemesi, bu rekombinant antijenin hücre“eğitilmesinde”adjuvant olarak davrandığını göstermektedir. Ayrıca kültür ortamındaki LeEF varlığının TH1 tipi hücre içeren hücre serilerinin oluşturulmasında da gerekli olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmanın ışığında, sağlıklı kişilerden elde edilen T hücrelerin in vitro“eğitilmesinin”, olası koruyucu leishmanial antijenlerin aşı çalışmalarındaki kullanımı hakkında gerekli bilgileri sağlayacağı düşünülmektedir. 80
Özet (Çeviri)
SUMMARY Leishmanial antigens which stimulate human T cells may be good candidates for vaccine development. We have designed an in vitro system using recombinant leishmanial antigens and leishmanial lysate antigen to prime lymphocytes from healthy donors. We compared LeIF with“GMCSF + LeIF”for the ability to induce antigen specific T cell lines. Several recombinant antigens (TSA-MAPslA, LmsTIl, Ldp23) as well as leishmanial lysate antigen were used alone or in combination with LeIF to prime PBMC. LeIF is a recombinant protein that induces the production of EL- 12 from macrophages and dendritic cells. A in vitro combination of LeEF plus recombinant antigens, but not recombinant antigens alone, induced cell lines that responded vigorously to the specific antigens as measured by proliferation and EFN-Y production. These lines did not respond to LeEF alone, demonstrating that LeEF was generating primarily as an adjuvant, not a T cell antigen. Furthermore, the presence of LeEF in the cultures was an essential factor for the successful generation of Thl human cell lines specific for recombinant leishmanial proteins. This study shows that in vitro education of T cells from healthy donors may provide important information on potentially protective leishmanial antigens to be used in vaccine development. 81