Türkiye ve Kuzey Afrika arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkiler: 2013-2021 dönemi
Political and economic relations between Turkey and North Africa: 2013-2021 period
  1. Tez No: 701776
  2. Yazar: GAMZE AYKILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONAT BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Kuzey Afrika, Türkiye açısından tarihi, kültürel ve dini bağların olduğu önemli bir bölge konumundadır. Üç yüzyıl süresince Osmanlı İmparatorluğu'nun egemenliği altında kalmış olan bu bölgeye yönelik olarak Türkiye'nin tutumu her ne kadar 1960'lı yıllara kadar fazla olumlu olmasa da, ilerleyen süreçte iki taraf arasındaki ilişkiler gelişme süreci içine girmiştir. Bilhassa 2000'li yıllarda ivme kazanan ilişkilerin, Arap Baharı sonrası dönemdeki 2013 ile 2021 yılları arasında siyasi ve ekonomik açıdan ilerleme kaydedip kaydetmediğinin incelenmesi önem arz etmektedir. Bu doğrultuda çalışma kapsamında Türkiye'nin Kuzey Afrika ülkeleri ile siyasi ilişkilerinin incelenmesi ve bu ülkelere yaptığı ihracatın araştırılarak, diğer ülke grupları ile yaptığı ihracat ile Kuzey Afrika ülkelerine yaptığı ihracat arasında anlamlı bir ilişkinin var olup olmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada hem nitel hem de nicel araştırma yöntemlerinden faydalanılmıştır. Siyasi ilişkilerin analizi için nitel yöntem, ekonomik ilişkilerin ve ihracat ilişkilerinin analizi için nicel yöntem kullanılmıştır. Yapılan çalışma neticesinde, Türkiye'nin Kuzey Afrika ülkeleri ile siyasi ve ekonomik ilişkilerinin 2013 ile 2021 yılları arasında genel olarak ilerleme kaydetmiş olduğu, ayrıca yapılan ARMA regresyon modeli uygulaması sonucunda, Türkiye'nin Kuzey Afrika ülkeleri olan ihracatının, diğer ülke gruplarına yaptığı ihracat ile genel olarak benzer olduğu ve anlamlı ilişki olduğu bulguları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
North Africa is an important region in terms of Turkey, because Turkey has historical, cultural and religious ties with this region. Although the attitude of Turkey towards this region which became under control of Ottoman Empire for three centuries was not so positive until 1960s, the relations between two parts would start to improve in upcoming periods. Especially in 2000s, the relations were accelerated; and thus, investigating whether or not these relations had developed between 2013 and 2021 after Arab Spring process politically and economically is an important matter. In this respect, it is aimed to investigate political relations between Turkey and North Africa countries, examine Turkey's export to these countries, and investigate whether or not there is a significant relation between Turkey's export to North Africa countries and Turkey's export to other country groups within the scope of the study. Both qualitative and quantitative research methods were used in the study. Qualitative method was used for the analysis of political relations, and quantitative method was used for the analysis of economic relations and export relations. As the result of the study, it is found that Turkey's political and economic relations with North Africa countries had generally developed between 2013 and 2021; moreover, according to ARMA regression model results, there are generally similar results and significant relations between Turkey's export to North Africa countries and Turkey's export to other country groups.