Gömülü yapıların yer radarı ve doğru akım özdirenç yöntemi ile araştırılması: İzmit örneği
Investigation of buried structure by ground penetrating radar and direct current resistivity methods: A case study of İzmit
  1. Tez No: 701811
  2. Yazar: MUSTAFA YALTIRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN PEKŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Jeofizik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Archeology, Geophysics Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada İzmit ilçesindeki bir anaokulu bahçesinde meydana gelen doğal çöküntüler yer radarı ve doğru akım özdirenç yöntemleri ile incelenmiştir. Araştırma alanı, Kocaeli ilinin İzmit ilçesinde kreş olarak kullanılan bir binanın bahçesidir. Bahçede yapılan yer radarı çalışması, oluşturulan 8x8 metrekarelik ve 12x27 metrekarelik iki alan içinde 0,5m profil aralıkları ile ölçüler alınarak gerçekleştirilmiştir. Özdirenç çalışmaları ise toplamda 9 profilde ve 2m aralıklı gerçekleştirilmiştir. Gerek yer radarı ve gerekse özdirenç yöntemleri ile ölçülen verilerin değerlendirilmesi sonucunda anaokulu bahçesinde özdirenci yüksek anomali bölgeleri tespit edilmiştir. İlgili anomaliler bu bölgenin 1.derece sit alanı (Nikomedia) olması nedeniyle arkeolojik kalıntı olma olasılığını yükseltmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, a piece of subsidence area in the garden of a day-care center was investigated by ground-penetrating radar (GPR) and electrical resistivity tomography (ERT) methods. The study area is the garden of a day-care center located in İzmit, Kocaeli, Turkey. In the study areas, two parts were investigated in 8x8 and 12x27m2 dimensions of 0.5m profile spacing. The resistivity method has 9 profiles with a 2m profile spacing. As a result of the evaluation of the data measured by GPR and ERT methods, regions with high resistivity anomalies were determined in the garden of the day-care center. The results suggest that the subsidence area can be related to the archaeological remains, since the study area is a part of Nicomedia ancient city.