Blokzincirin tedarik zincirinde kullanımı için taslak bir mimari
A blueprint framework for using blockchain in supply chain
- Tez No: 701810
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Blok zincir her geçen gün popülerliği artan bir teknolojidir. Merkezi olmayan yapısı ile beraber endüstride kullanabilecek çok avantajlı özellikler getirmiştir. Dijital bir kayıt tutma teknolojisi olan blok zincir, tedarik zincirlerin de kullanılırsa çok büyük avantajlar getirebilir. Ürünlerin daha hızlı ve uygun maliyetli bir biçimde son tüketiciye gitmesi sağlanır. İzlenebilirliği artırması sayesinde organizasyonlar arasında koordinasyonu geliştirir. Bu çalışmada merkezi olmayan dağıtılmış bir defter olan blok zinciri teknolojisi kullanılarak, tedarik zincirlerinin güvenlik ve veri gizliliği sorunlarına çözüm bularak, geliştirilen çözümün tedarik zincirlerinde ürün hareketleri problemine bir çözüm olarak uygulanması hedeflenmekte olup simule edilmiştir. Ayrıca tedarik zinciri özelinde, ürünlerin hareketlerinin takibinde, gelen bilgi blok zincir (Blockchain) teknolojisi kullanılarak otomatik ve güvenli bir şekilde takip edilmesini sağlayacak bir sistemin geliştirilmesi ve bir benzetim ortamında gösteriminin yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Blockchain is a technology that is increasing in popularity day by day. With its decentralized structure, it has brought very advantageous features that can be used in the industry. Blockchain, which is a digital record keeping technology, can bring great advantages if it is used in supply chains. It improves the coordination between organizations by increasing traceability. In this study, it is aimed and simulated to find a solution to the security and data privacy problems of supply chains by using blockchain technology, which is a decentralized distributed ledger, and to apply the developed solution as a solution to the problem of product movements in supply chains. In addition, in the supply chain, a system was developed and demonstrated in a simulation environment, which will ensure that the incoming information is automatically and securely tracked using blockchain technology.