Nesnelerin interneti verilerinin güvenli bir şekilde blokzincir ağlarına aktarımı
Secure transfer of internet of things data to blockchain networks
- Tez No: 701817
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
IoT teknolojileri, endüstride, evlerde ve şehirlerde kelimenin tam anlamıyla günlük hayatımızın her alanında, her yerde yaygınlaşıyor. IoT tabanlı sistemlerin güvenliğini sağlamak, pil, işleme ve depolama gibi IoT cihazlarının doğasındaki eksiklikler nedeniyle zordur. Blokzincir teknolojisi, işlem kayıtlarını güvenli bir şekilde kaydetmek için kullanılan yeni ve popülerliği artan bir yaklaşımdır. Gizlilik, bütünlük, kullanılabilirlik, kimlik doğrulama, yetkilendirme ve hesap verebilirlik gibi bilgisayar ve internet güvenliği sorunlarına potansiyel çözümler sunar. Blokzincir, basitçe, birbirine bağlı bloklardan oluşan merkezi olmayan bir defterdir. Bu çalışmada kullanılan Hyperledger Fabric blokzinciri ağı, IoT cihazlarından elde edilen veriler için gizlilik, veri bütünlüğü, kimlik doğrulama ve veri güvenliği sağlar. IoT veri aktarımlarında yaygın olarak kullanılan MQTT protokolü önerilen yaklaşımın içindedir. Yaklaşım, simüle edilmiş IoT cihazlarına sahip Hyperledger Fabric ağında bir uygulamayla gerçekleştirilmiştir. Önerilen yaklaşım, ağ güvenliği boyutları açısından tartışılmıştır. Yapılan çalışma neticesinde, Hyperledger blokzincir ağının, IoT güvenlik eksikliklerini büyük ölçüde giderilebileceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
IoT technologies are spreading ubiquitously in literally every aspect of our daily life, in industry, homes and cities. Securing IoT-based systems is difficult due to the inherent shortcomings of IoT devices such as battery, processing, and storage. Blockchain technology is a new and increasingly popular approach to securely record transaction records. It offers potential solutions to computer and internet security problems such as privacy, integrity, usability, authentication, authorization and accountability. The blockchain is simply a decentralized ledger made up of interconnected blocks. The Hyperledger Fabric blockchain network used in this study provides privacy, data integrity, authentication and data security for data obtained from IoT devices. The MQTT protocol, which is widely used in IoT data transfers, is in the recommended approach. The approach is implemented with an application in Hyperledger Fabric network with simulated IoT devices. The proposed approach has been discussed in terms of network security aspects. As a result of the study, it was evaluated that the Hyperledger blockchain network can largely overcome the IoT security deficiencies.