Building a framework to measure GDPR implementation in software development
Yazılım geliştirmede GDPR uygulamasını ölçmek için bir çerçeve oluşturma
- Tez No: 701816
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN GÖKÇÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siber Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
GDPR uyumlu yazılım oluşturmak, birçok şirket ve kuruluşun yazılım geliştirme projeleri için karşılaştığı bir sorundur. Bu araştırmanın amacı, bir geliştirme uygulaması olarak bir kontroller koleksiyonunu uygulayarak yazılım geliştirirken temel 6 GDPR ilkesiyle ilişkili olarak GDPR uyum düzeylerini değerlendirmek için yararlı bir çerçeve geliştirme umuduyla bu konuya biraz ışık tutmaktır.
Özet (Çeviri)
Building GDPR-compliant software is a problem that many companies and organizations face for their software development projects. The aim of this research is to shed some light on this topic in the hopes of developing a useful framework for assessing GDPR compliance levels in relation to the main 6 GDPR principles when developing software by applying a collection of controls as a development practice.