The evaluation of the taxation of business profits and dividends obtained abroad by Turkish companies
Türk şirketleri tarafından yurtdışından elde edilen ticari kazançlar ile temettülerin Türkiye'de vergilendirilmesi hakkında değerlendirme
  1. Tez No: 701818
  2. Yazar: SUNAY ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİM KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Artan küreselleşme ve dijitalleşme ile birlikte şirketler daha rekabetçi hale gelmiş ve faaliyetleri kuruldukları ülke sınırlarını aşmayı gerektirmiştir. Bu durumun şirketlere hem kuruldukları ülkede hem de faaliyet gösterdikleri ülkede vergisel bir takım sonuçları da olmaktadır. Her iki ülke de bu şirketleri ve faaliyetlerini vergilendirmek istemektedirler. Ülkelerin bu taleplerinin arkasında uluslararası vergi teorisindeki mülkilik ve şahsilik ilkeleri yatmaktadır. Uluslararası ekonomik faaliyetlerin önünde bir engel olacak şekilde çifte vergilendirme sorunu yaratan bu durumun önüne geçilmesi amacıyla yerel alanda yapılan iç mevzuat düzenlemelerinin yanı sıra ülkeler arasında vergi anlaşmaları da düzenlenmektedir. Bu vergi anlaşmalarıyla ülkeler, aynı gelir kaynağı üzerinde aynı türden vergi yükünün oluşmaması noktasında egemenlik haklarından kısmen veya tamamen feragat etmektedirler. Diğer yandan şirketlerin karlarını maksimize etme güdüleri ile bazı ülkelerin vergi rekabeti yönlü çalışmaları agresif vergi planlamalarına ve zararlı vergi rekabetine de neden olmaktadır. Çifte vergilendirme yerine hiç vergilendirilmeme sorununu yaratan bu uygulamalarla mücadele kapsamında uluslararası kuruluşlar tarafından yapılan çalışmalar somut ifadesini OECD'nin matrah aşındırma ve kar aktarımı (BEPS) eylem planlarında bulmuştur. Dolayısıyla küreselleşmeye bağlı artan hacmi de dikkate alındığında rekabetçilik ve sürdürülebilirlik bakımından ülke sınırları dışında yürütülen faaliyetlerdeki vergi yükünün doğru yönetilmesini zorunlu kılmaktadır. Çalışmamızda Türkiye'de mukim kurumlar vergisi mükelleflerince yurtdışında gerçekleştirilen ticari faaliyetlerin vergilendirilmesi üzerinde durulmaktadır. Şirketler ticari faaliyetlerini doğrudan kendi ülkelerinden gerçekleştirebilecekleri gibi yurtdışında ayrı bir işyeri kurarak ya da yurtdışında ayrı bir şirket kurarak da yürütebilirler. Bu durum vergilendirmeye konu unsurun mahiyetinin farklılaşmasına neden olduğu gibi, vergilendirme hakkının hangi ülkede olacağını da doğrudan etkilemektedir. Şöyle ki, ilk ve ikinci durumdaki yollarla elde edilen gelirler ticari kazançken, son durumdaki yollarla elde edilen gelirler temettüdür. Yine ilk durumda faaliyet gösterilen Kaynak Ülkenin herhangi bir vergileme hakkı bulunmazken, ikinci ve son durumda sınırlı bir vergileme hakkı bulunmaktadır. Sınırlı vergileme hakkı, ikinci durumda işyerinden elde edilen kazanç tutarıyla sınır iken, üçüncü durumda ortaklık ölçüsüne bağlı bir vergi oranıyla sınırlıdır. Her üç durumda da oluşabilecek muhtemel çifte vergilendirme ve hiç vergilendirmeme sorunları da gerek Türk Vergi Hukukunda gerekse de Türkiye'nin taraf olduğu Uluslararası Vergi Anlaşmalarında yer alan düzenlemelerle çözümlenmektedir.
Özet (Çeviri)
With increasing globalization and digitalization, companies have become more competitive and their activities have required to cross the borders of the country where they are established. This situation has some tax consequences for companies both in the country where they are established and in the country where they operate. Both countries want to tax these companies and their activities. Behind these demands of countries lies the Principles of Property and Principles of Personality in international tax theory. In order to prevent this situation, which creates a double taxation problem as an obstacle to international economic activities, international tax agreements are also arranged between countries as well as domestic legislation arrangements made in the local area. With these tax treaties, countries partially or completely renounce their sovereign rights to avoid the same type of tax burden on the same source of income. On the other hand, the incentives of companies to maximize their profits and the efforts of some countries towards tax competition cause aggressive tax planning and harmful tax competition. The studies carried out by international organizations within the scope of combating these practices, which create the“problem of no-taxation”instead of“the solving of double taxation”, have found concrete expression in the OECD's base erosion and profit shifting (BEPS) action plans. Therefore, considering the increasing volume due to globalization, it makes it necessary to manage the tax burden in activities carried out outside the borders of the country in terms of competitiveness and sustainability. Our study focuses on the taxation of commercial activities carried out abroad by corporate companies residing in Turkey. Companies can carry out their business activities directly from their own countries, or by establishing a fixed place abroad or by establishing a subsidiary abroad. This situation not only causes the nature of the subject to be taxed to differ, but also directly affects which country the right to taxation will be in. That is, while the incomes obtained by means of the first and second cases are business profits, the incomes obtained through the means in the last case are dividends. Again, in the first case, the Source Country of operation does not have any taxation rights, while in the second and last case, it has a limited taxation right. Limited taxation right of the Source Country is limited to the amount of business profit from the permanent establishment in the second case, while in the third case it is limited to a tax rate depending on the being or not being a qualified shareholder. Possible double taxation and non-taxation problems that may occur in all three cases are also solved according to the regulations in both Turkish Tax Legislation and International Tax Treaties to which Turkey is a party