Do climate-related natural disasters affect the conflict dynamics through affecting the horizontal inequalities?: The cases of Malawi, Mozambique and Nigeria
İklim'e bağlı doğal afetler yatay eşitsizlikler üzerinden çatışma dinamiklerine etki ediyor mu?: Malavi, Mozambik ve Nijerya vakaları
  1. Tez No: 701841
  2. Yazar: MİRKAN RODİ MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİD AKIN ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 278
Özet
İklim'e bağlı doğal afetler ile çatışma dinamikleri arasında karmaşık bir ilişki vardır. Araştırmalar genellikle bu ilişkiyi iklim'e bağlı doğal afetlerin devlet kapasitesi, ekonomik etkisi, tarımsal etkisi üzerinden tartışırken, ikim'e bağlı doğal afetlerin yatay eşitsizliğe etkisi üzerine ilgi daha azdır. İklim'e bağlı doğal afetler, savunmasız, gelişmemiş ya da az gelişmiş bölgelerin ekonomik ve sosyal durumlarını daha çok etkilerken, gelişmiş ve avantajlı bölgelerin ekonomik ve sosyal durumlarını daha az etkilemektedir. Bu sebepten dolayı iklim'e bağlı doğal afetler ülkelerdeki yatay eşitsizliği kötüleştirebilir. Yatay eşitsizlikler de çatışma riskini arttırabilir. Bu sebepten dolayı bu ilişkiyi incelemek önemlidir. Bu tez, iklim'e bağlı doğal afetlerin yatay eşitsizlik üzerinden çatışma dinamiklerine olan etkisini incelemektedir. Malavi, Mozambik ve Nijerya vakalarına odaklanarak, iklim'e bağlı doğal afetlerin bu ülkelerde yatay eşitsizliği kötüleştirerek bu vakalarda çatışma riskini arttırmış olabileceğini düşünüyorum. Beklentilerime zıt olarak, sonuçlar, iklim'e bağlı doğal afetlerin yatay eşitsizlikleri kötüleştirerek sadece Nijerya'da çatışma riskini arttırdığını, fakat Malavi ve Mozambik'te arttırmadığını ortaya koydu. Mozambik genelinde, sonuçlar, iklim'e bağlı doğal afetlerin savunmasız ve gelişmiş bölgelere sıklık ve etki anlamında aynı oranda etki ettiği için yatay eşitsizliği arttırmadığını ortaya koydu. Malavi özelinde, sonuçlar, iklim'e bağlı doğal afetlerin yatay eşitsizlikleri arttırmasına rağmen, yatay eşitsizliklerin ülkedeki insanlardaki adaletsizlik ve eşitsizlik duygusunu arttırmadığı için çatışma riskini arttırmadığını destekledi. Ayrıca, Malavi'de olan düşük seviyeli yatay eşitsizliklerin de bu barış durumunu önemli ölçüde desteklediğini ortaya koydu. Çok önemli bir not olarak, bu tezde bulduğum bulgular ve bağlamalar genel olarak zayıftır ve önemli/güçlü bulgular olarak okunmamalıdır. Bu tez genel olarak doğal afetler-çatışma dinamikleri-yatay eşitsizlikler ilişkisini incelemiştir ve gözlemlemiştir.
Özet (Çeviri)
There is a complex relationship between natural disasters and conflict. While the literature mainly investigates this relationship through the impact of climate related-natural disasters on conflict via its effect on state capacity, economic-agricultural output, grievances and greed, there is less attention to the climate-related natural disasters' impact on conflict through affecting the horizontal inequalities. Since that the climate related-natural disasters can highly worsen the economic and social conditions in vulnerable deprived regions and less worsen the conditions in advantaged regions, climate-related natural disasters can worsen the horizontal inequalities in the country. Horizontal inequalities can increase the risk of conflict. Therefore, it is important to analyze this relationship. In this thesis, I investigate the impact of the climate-related natural disasters on conflict dynamics through affecting the horizontal inequalities. By focusing on the cases of Malawi, Mozambique and Nigeria, I think that the climate-related natural disasters increase the risk of conflict in Malawi, Mozambique and Nigeria by worsening the horizontal inequalities in these countries. On contrary to my expectation, my results show that while the climate related-disasters increased the risk of conflict in Nigeria through worsening the horizontal inequalities, they did not increase the risk of conflict in Malawi and Mozambique via horizontal inequalities. Specifically, for Mozambique, the results indicated that climate related-natural disasters did not increase the risk of conflict via horizontal inequalities since that both the advantaged and deprived regions were affected in similar levels. For Malawi, my results suggest that the despite that the climate related-natural disasters worsened the horizontal inequalities, there were no increased risk of conflict. The reason is that affected deprived people did not feel injustice or inequality. Also, the low-level horizontal inequalities affected the the peace situation in Malawi. As an important note, my findings are mainly weak and should not be understand as strong/important results. I mainly observe the relationship among the disasters-conflict-horizontal inequalities.