Maliye politikaları dünya etkinlik haritası
Fiscal policies world activity map
  1. Tez No: 701863
  2. Yazar: RECEP SİNAN KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEBİYE YAMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
İktisat literatürünün en tartışmalı konularından biri devletin ekonomiye müdahale edip etmemesidir. İlgili literatürün başlıca ekolleri olan Klasik görüş ve Keynesyen görüş arasındaki en temel fark bu müdahaleleri (para ve maliye politikaları) savunmak ya da karşı çıkmaktadır. Klasik görüş devletin ekonomi politikalarının güvenlik, adalet ve diplomasi olarak sınırlandırılmasını, bunun haricinde yapılacak herhangi bir müdahalenin reel ekonomide bir karşılığı olmayacağını savunmaktadır. Keynesyen görüş ise, piyasadaki aksaklıkları düzenleme ve efektif talep ihtiyacını giderme amacıyla maliye politikası ağırlıklı müdahaleleri haklı ve gerekli görmektedir. Dahası bu politikaları gerçekleştirmek için, iç ya da dış piyasalardan borçlanarak finansman oluşturma konusunda da herhangi bir olumsuzluk görmemektedirler. Klasik görüş borçlanmaya karşı iken Keynesyen görüş yukarıda bahsedilen iki sebepten dolayı borçlanmanın gerçekleşmesi gerektiğini savunmaktadır. Literatürde yer alan diğer ekoller, bu iki görüşün türevleridir. Bu çalışmanın temel amacı, günümüz dünya ekonomilerinde maliye politikasının etkinliğini analiz etmektir. Bu çerçevede Klasik görüşün savunduğu Ricardian Denklik Hipotezi ve Keynesyen görüşün savunduğu İkiz Açık Hipotezi ele alınırken aynı zamanda borçlanma-ekonomik büyüme arasındaki ilişki de incelenmiştir. Dünya geneli 90 ülkenin 1995-2018 yılları arasında yıllık verilerin kullanıldığı bu çalışmada serilerin durağanlığı ADF birim kök testi ile araştırılmıştır. Ardından kurulan regresyon modellerinde yer alan değişkenler arasındaki uzun dönem ilişkinin varlığı ARDL sınır testi yaklaşımı ile araştırılmış ve ilişkinin tespit edildiği modellerde bağımsız değişkenin uzun dönem katsayısı tahmin edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre incelenen 90 ülke arasında, Ricardian Denklik Hipotezinin 24 ülkede, İkiz Açık Hipotezinin ise 16 ülkede geçerli olduğu görülmüştür. Borçlanma ile ekonomik büyüme arasındaki yapılan incelemede ise söz konusu değişkenler arasında 7 ülkede pozitif, 22 ülkede negatif bir ilişki tespit edilmiştir. Analizi yapılan bu üç konunun da reddedildiği ülke sayısı 38 olarak belirlenmiştir. 6 ülkede ise hem Ricardian Denklik Hipotezinin hem de İkiz Açık Hipotezinin geçerli olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuçlara göre, dünyada değişen ve gelişen ekonomik koşullar da göz önüne alınarak, söz konusu iki hipotez maliye politikasının etkinliğini açıklamak için yetersiz kalmaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the most controversial issues in the economics literature is whether the government should intervene in the economy or not. The main difference between the Classical view and the Keynesian view is their stance regarding these interventions (monetary and fiscal policies). The classical view argues that the state's economic policies should be limited to security, justice and diplomacy and that any other intervention would not have a positive reflection over the real economy. On the other hand, the Keynesian view, mainly considers these interventions as legitimate and necessary by fiscal policy in order to regulate the disruptions in the market and to meet the necessity for effective demand. Moreover, they do not see any negativity in creating financing by borrowing from domestic or foreign markets in order to realize these policies. While the Classical view is against borrowing, the Keynesian view argues that borrowing should be applied for the two reasons given above. Other schools within the literature are derivatives of these two analyses. The main purpose of this study is to analyze the effectiveness of fiscal policy in contemporary economies. In this context, while the Ricardian Equivalence Hypothesis advocated by the Classical view, and the Twin Deficit Hypothesis advocated by the Keynesian view, are discussed. In addition, the relationship between borrowing and economic growth is also examined. In this study, in which annual data from 90 countries around the world between 1995 and 2018 were used, the stationarity of the series was investigated by the ADF unit root test. Afterwards, the existence of a long-term relationship between the variables in the models was analyzed by the ARDL bounds test approach, and the long-term coefficient of the independent variable was estimated in the models. Acording to the findings, it was observed that the Ricardian Equivalence Hypothesis is valid in 24 countries and the Twin Deficit Hypothesis is valid for 16 countries. In examing the relationship between debt and economic growth, a positive relationship was found for 7 countries and a negative relationship for 22 countries. The number of countries in which all hypotheses were rejected was 38. In 6 countries, both the Ricardian Equivalence Hypothesis and the Twin Deficit Hypothesis were found to be valid. According to these results, considering the changing and developing economic conditions in the world, these two hypotheses are insufficient to explain the effectiveness of fiscal policy.