İçsel motivasyonu destekleyici eğitim programının 48-72 aylık çocukların motivasyon düzeyleri ve öz düzenleme becerileri üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of intrinsic motivation supportive education program on the motivation levels and self-regulation skills of 48-72 months old children
  1. Tez No: 701907
  2. Yazar: MEHLİKA KÖYCEĞİZ GÖZELER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİDE ÖZBEY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Araştırmanın amacı İçsel Motivasyonu Destekleyici Eğitim Programı'nın okul öncesi dönemdeki çocukların motivasyon düzeyleri ve öz düzenleme becerileri üzerine etkisini incelemektir. Araştırma karma desende gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın nicel boyutunda öntest-sontest kontrol gruplu deneysel desen; nitel boyutunda ise nitel araştırma desenlerinden durum çalışması ve araştırmacı gözlemleri kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu tesadüfi küme örnekleme yöntemi kullanılarak Erzurum il merkezinde MEB'e bağlı ilkokulların anasınıflarına devam eden 48-72 aylık 22 çocuk oluşturmaktadır. Veriler Okul Öncesi Çocuklar İçin Motivasyon Ölçeği (DMQ18), öğretmen formu Öz Düzenleme Becerileri Ölçeği, çocuk formu Okul Öncesi Öz Düzenleme Ölçeği ve Öğretmen Görüşme Formu kullanılarak elde edilmiştir. Motivasyon eğitim programı uygulanmıştır. Program öncesinde yapılan ön testlere ilişkin analizler sonucunda deney ve kontrol gruplarının motivasyon ve öz düzenleme puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the effect of the Intrinsic Motivation Supportive Education Program on the motivation levels and self-regulation skills of preschool children. The study was carried out in a mixed design. The quantitative dimension of the study included the use of pretest-posttest experimental design with control group while the qualitative dimension included the use of case study and oberservations of the researcher which are among the qualitative study designs. Random cluster sampling method was used while selecting the study group which consists of 22 children in the ages of 48-72 months attending to the kindergartens of the primary schools affiliated to the Ministry of National Education in the city centre of Erzurum. Data were obtained by using Motivation Scale for Preschool Children (DMQ18), teacher form, Self-Regulation Skills Scale, children form, Preschool Self-Regulation Scale and Teacher Interview Form. Motivation education program was implemented. As a result of the analysis of the posttests taken before the program, it was found that there was no statistically significant difference between the motivation and self-regulation scores of the experimental and control groups.